Żywienie cieląt rasy simental - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
zywienie-cielat-rasy-simental
PYTANIE:Witam chciałbym się dowiedzieć jak ułożyć dawkę pokarmową dla młodych cieląt w wieku 2 miesięczne o wadze 100 150 kg rasa simental jeżeli mam do wykorzystania pszenżyto mieszankę zbożową pszenice siano i sianokiszonkę oraz kiszonkę z kukurydzy do tego jeszcze przydał by się jakiś koncentrat i mocznik? 

 

ODPOWIEDŹ:

 

Witam

Przykład dawki pokrywającej zapotrzebowanie młodych opasów może wyglądać w następujący sposób (przyrosty dzienne 1200 g, masa ciała 150 kg) zamieściłem niżej:

pasza

kg paszy

siano 2 pokos

1,0

kiszonka z traw 1 pokos

4,0

kiszonka z kukurydzy

4,0

śruta pszenżyto

1,0

śruta pszenica

0,5

śruta poekstrakcyjna rzepakowa

0,2

mocznik

0,1

 

Rodzaj ziarna zbóż, nie odgrywa w tym przypadku dużego znaczenia, ponieważ ważna jest ilość zboża. Czy to będzie owies, pszenżyto czy pszenica w takiej dawce zapotrzebowanie na energię będzie pokryte. W przypadku zapotrzebowania na białko, możemy zastosować dawkę zawartą w tabeli lub mocznik zastąpić dodatkiem 0,3 kg śruty poekstrakcyjnej rzepakowej.

 

W takim przypadku łączna dawka wyniesie 0,5 kg śruty rzepakowej na sztukę na dzień. Bilans azotu w żwaczu jest dodatni, więc jeżeli nasze opasy będą miały apetyt można delikatnie skorygować powyższą dawkę „do góry”. Ze stosowaniem mocznika u młodego bydła należy podchodzić ostrożnie. Początkowo proponuję zacząć podawać jako główne źródło białka śrutę rzepakową. Po przekroczeniu wieku około 6 mies. proponuję wchodzić z mocznikiem. Do tego oczywiście zalecany przez producenta dodatek pasz mineralno-witaminowych.

 

Pozdrawiam

Ekspert ds. żywienia bydła


Zaloguj się aby dodać komentarz