Przyrosty podczas skarmiania opasów za pomocą sianokiszonki - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
przyrosty-podczas-skarmiania-opasow-za-pomoca-sianokiszonki
PYTANIE:Witam. Jak powinna być ułożona dawka pokarmowa dla opasów przy użyciu jako podstawowej paszy objętościowej sianokiszonki z traw i zakładanych przyrostów na poziomie 1400-1500g/dzień? Czy jest w ogóle możliwe uzyskanie takich przyrostów bez stosowania w opasie kiszonki z kukurydzy?

 

ODPOWIEDŹ:

Witam,

Jest to możliwe. Jednak tak wysokich przyrostów nie utrzymamy przez cały czas opasu, ponieważ w różnych okresach opasu jest zróżnicowany przyrost masy ciała. W środkowym okresie opasu ( masa ciała pomiędzy  250 a 350 kg ) przyrosty te będą największe. Natomiast w późniejszych etapach uzyskanie tak wysokich przyrostów będzie niemożliwe. Przykład dawki dla opasa o masie 375 kg ,a przyrost dzienny w granicach 1200 – 1400 gram może wyglądać  następująco:

  • Kiszonka z traw (35 % SM) – 14 -15 kg
  • Ziarno kukurydzy – 3,5 kg
  • Śruta poekstrakcyjna rzepakowa – 0,6 kg
  • Plus do tego – minerały i witaminy

 

Im lepszej jakości będzie kiszonka z traw tym bardziej realne będzie osiągnięcie takich wyników.  Pamiętajmy, że wahania składników pokarmowych największe będą w kiszonce z traw (z podanych pasz). Dlatego warunkiem uzyskania zakładanych przyrostów  jest jakość paszy objętościowej i o jakość tej paszy powinniśmy walczyć najbardziej.

 

Pozdrawiam

Ekspert ds. żywienia bydła


Zaloguj się aby dodać komentarz