Jak hodować bydło mięsne metodą alkierzową - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
jak-hodowac-bydlo-miesne-metoda-alkierzowa
PYTANIE:

 

ODPOWIEDŹ:

Witam

Odpowiedź na Pani pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ informacja o wielkości UZ o powierzchni 2 ha nie jest informacją wystarczającą i charakteryzującą gospodarstwo. Nie wiem czy produkcja bydła mięsnego będzie główną produkcją czy poboczną? Nieznana jest pozostała ilość gruntów o których Pan pisze oraz co jest na nich uprawiane. Na słabych gruntach z powodzeniem może być uprawiane żyto na cele kiszonkarskie, a po zbiorze żyta na tym samym gruncie może być uprawiane sorgo bądź kukurydza na kiszonkę (opóźniony siew z wyższym nawożeniem + wczesne lub średnio-wczesne odmiany mogą z powodzeniem dać przyzwoity plon kiszonki -> doskonałej paszy dla opasów). Nie wiem też jakiej wielkości  planuje Pan mieć stado i w jakich warunkach chowu alkierzowego je utrzymywać. Jednak w kolejnych krokach postaram się jak najlepiej przedstawić Panu rozwiązanie tego problemu.

              

  „I tu moje pytanie czy nie posiadając łąk hodowla ta przez cały rok "w oborze" ma sens. Jakie pasze móglbym zastosować, aby żywić jak najtaniej. Z pasz dostępnych to: kiszonka z kukurydzy, ewentualnie odpady z przemysłu w postaci młóta browarnianego i ziemniaki. Jakie przykładowe dawki dla krów mamek mógłbym zastosować? Jakie pasze? Myślałem o rasie Hereford, ewentualnie Simental.”  W przypadku krów mamek naszym najważniejszym celem jest przygotowanie krowy do porodu i utrzymanie jej w jak najbardziej optymalnej kondycji, nie dopuszczając jej do zatuczenie. Negatywnymi następstwami stanu zapasienia krowy mogą być m.in. gorsze wskaźniki rozrodu, mniejsza wydajność mleczna. Dlatego też podstawą żywienia krów mamek powinny stanowić pasze objętościowe (Kiszonki, siano, słoma, zielonka). W Pana przypadku dostępna jest kiszonka z kukurydzy, która nie jest najlepsza dla krów mamek, gdyż łatwo możemy je zatuczyć tą paszą, ponieważ jest to pasza energetyczna. Lepszą paszą była by sianokiszonka z podanych powyżej 2 ha i uzupełnianie stanowiłaby kiszonka z kukurydzy. Przy podawaniu kiszonki konieczny będzie dodatek słomy lub siana, aby zmniejszyć koncentrację energii i zapobiec zatuczeniu krów. Młóto browarniane z kolei zawiera dużo białka tzw. by pass czyli nie ulegającemu rozkładowi w żwaczu. Będzie to dobrym uzupełnieniem dla reszty dawki. Przykładowa dawka dla krów mamek w dobrej kondycji w okresie pełnej laktacji o masie w granicach 600 kg z wykorzystaniem ziemniaków, kiszonki z kukurydzy, młota browarnianego, śr. poe. rzepakowej, oraz siana może wyglądać następująco:

 

pasza

SM [g]

kg paszy

siano 2 pokos

860

5,0

kiszonka z kukurydzy

320

10,0

młóto brow. kiszone

260

3,0

śruta poekstrakcyjna rzepakowa

890

0,2

ziemniaki świeże

220

5,0

 

Powyższa dawka pokrywa potrzeby pokarmowe energetyczne oraz białkowe. W tak ułożonej dawce występuję niewielki ujemny bilans białka, jednak nie będzie to miało negatywnych skutków w żywieniu.  Zawartość włókna zabezpieczy krowę przed biegunką. Z powyższych pasz, które nie zostały wymienione przez Pana, należy dokupić śrutę poekstrakcyjną rzepakową oraz siano.

Przechodząc do drugiej części pytania,
z powodzeniem śrutę poekstrakcyjną rzepakową można zastąpić np. DDGS-em pszennym lub kukurydzianym w podanej niżej dawce w ilości około 1 kg/ sztukę na dzień. Poniższa dawka teoretycznie powinna zapewnić przyrosty w wysokości 1200 g/dzień dla opasa o masie ciała 550 kg tzn. opasa podczas wzrostu od masy 400 kg do 700 kg, czyli masa uśredniona. Koncentracja EM [MJ] wynosi 11 MJ/kg SM, pobranie SM w granicach 9 kg SM, pobranie BO 1300 g, bilans N w żwaczu +3.

siano 2 pokos

1,0

kiszonka z kukurydzy (35 % SM)

15,0

słoma jęczmień

1,0

śruta kukurydziana

1,0

śruta pszenżyto

0,5

śruta jęczmień

0,5

DDGS pszenny (92 % SM, 33 % BO) lub kukurydziany (92 SM, 20 %BO

1,0

mocznik

0,1

Natomiast dla odsadków od masy ciała 250 kg do 400 kg wystarczy zmniejszyć ilość kiszonki z kukurydzy do 10 kg oraz podawać około 200 – 300 g śruty poekstrakcyjne rzepakowej i z biegiem czasu przyzwyczajać zwierzęta do mocznika w ilości 100g/ sztukę/ dzień zastępując całkowicie ś.poe. rzepakową.
Jeżeli chodzi o ziarno kukurydzy jest ono bardzo dobrą paszą dla opasów i należy je podawać w formie śruty, natomiast ziarna zbóż pszenżyta czy jęczmienia można podawać w formie płatkowanej. Dzięki takiemu zabiegowi więcej energii i białka będzie dostępne w jelicie -> czyli nasz zysk. Do każdej dawki należy stosować dodatki min- wit odpowiednie dla każdej z grup produkcyjnej.

 

 

 

 

Podsumowując chów bydła mlecznego może być opłacalny utrzymując bydło przez cały rok w oborze. Eliminując najdroższe pasze w żywieniu jakimi są pasze białkowe (śruty poekstrakcyjne) można z powodzeniem je zastąpić tańszymi substytutami jaki są w tym przypadku DDGS (prawie o połowę tańsze) oraz mocznikiem, który podnosi nam bilans azotu w żwaczu.

 

Pozdrawiam

Ekspert ds. żywienia


Witam,
1. Zastanawiam się nad założeniem stada bydła mięsnego. Niestety posiadam małe gospodarstwo o słabej bonitacji gruntów. Praktycznie nie posiadam pastwisk, całości użytków zielonych z łąkami jest tylko ok. 2ha, z racji tego że grunty które posiadam nie nadają się na łąki. Dlatego chciałbym zając się hodowlą alkierzową. I tu moje pytanie czy nie posiadając łąk hodowla ta przez cały rok "w oborze" ma sens. Jakie pasze mógłbym zastosować, aby żywić jak najtaniej. Z pasz dostępnych to: kiszonka z kukurydzy, ewentualnie odpady z przemysłu w postaci młóta browarnianego i ziemniaki. Jakie przykładowe dawki dla krów mamek mógłbym zastosować? Jakie pasze? Myślałem o rasie Hereford, ewentualnie Simental.


2. Tu druga część pytania. Jakie dawki mógłbym zastosować w opasie odsadków od masy 250-300kg do 700-800kg aby uzyskać przyrosty ok. 1500-1600g, ewentualnie minimum 1200-1300g. Na bazie kiszonki z kukurydzy, słomy, ewentualnie siana plus dostępne pasze treściwe zbożowe - śruty jęczmienna, żytnia, pszenżytnia plus białkowe z zakupu. Czy można zapewnić zapotrzebowanie na białko ddgs pszennym bądź kukurydzianym, z racji tego iż jest paszą bardzo korzystną cenowo? Kolejne pytanie, z racji tego że mam możliwość zakupu niedrogo ziarna kukurydzy w jakich dawkach mogę je stosować i jak wpłynie to na ogólną dawkę?

Pozdrawiam.

 

Zaloguj się aby dodać komentarz