Zastosowanie żywienia dla jałówek oraz skarmianie ich ziemniakami - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
zastosowanie-zywienia-dla-jalowek-oraz-skarmianie-ich-ziemniakami
PYTANIE:
Witam mam pytanie jaka zostosować dawkę dzienną żywieniową na jałówkę mięsną na mamke bez udziału pastwisk, bo nie posidam?Czy można podawać ziemniaki dla opasow i mamek?

 

ODPOWIEDŹ:

Witam,

Aby odpowiedzieć na pytanie ułożyłem dwie przykładowe dawki pokarmowe. Dawka pierwsza z udziałem kiszonki z traw, dawka nr. 2 bez udziału kiszonki z traw. W nawiązaniu do 2 części pytania dawki pokarmowe zawierają w swoim składzie ziemniaki w postaci parowanej. Ułożone dawki mają jedynie charakter poglądowy.

Zapotrzebowanie pokarmowe jałówki mięsnej w przybliżeniu przedstawia się następująco (wg. przyjętych założeń):

masa ciała [kg] - 475

przyrost dzienny [g] - 800

zapotrzebowanie energetyczne [EM MJ] - 83,3

zapotrzebowanie na białko  [g] – 860

 

Dawka I                                                                                Dawka II

 


Powyższe dawki różnią się tym czy podawano kiszonkę z traw. W dawce gdzie nie podawano kiszonki z traw (dawka II) w celu pokrycia zapotrzebowania na składniki pokarmowe, należy zwiększyć udział kiszonki z kukurydzy o 3,5 kg w stosunku dawki I, oraz zmniejszyć ilość śruty poekstrakcyjnej rzepakowej o 0,2 kg. Pomimo pokrycia zapotrzebowania energetycznego i białkowego, dawki mają ujemny bilans białka. Oznacza to, że w żwaczu mamy nadmiar energii w stosunku białka, a tym samym ilość białka do syntezy białka mikroorganicznego jest niewystarczająca. Mamy niewykorzystaną energię w żwaczu. Ponieważ kiszonka z traw ma bilans N w żwaczu, wycofanie jej z dawki pogłębia ujemny bilans azotu.

 

Ponieważ nie zostały zamieszczone pasze jakimi gospodarstwo dysponuje, posłużyłem się paszami najczęściej występującymi w przeciętnym gospodarstwie (oprócz ziemniaków). Jeżeli zostaną dostarczone informację na temat pasz dostępnych w gospodarstwie, chętnie spróbuję ułożyć dawkę pokarmową opartą o pasze występujące w gospodarstwie.

 

Ziemniaki mogą być wykorzystywane w żywieniu jałówek i krów mamek, jednak w ograniczonych ilościach. U jałówek mogą powodować nadmierne odkładanie tłuszczu, a u krów mamek mniejszą wydajność mleka. Należy również uważać aby, nie dopuścić do zatrucia zwierząt solaniną. Duże bulwy powinny być krojone, aby zapobiec zadławieniom u zwierząt. Dawki ziemniaków dla opasów mogą sięgać nawet 15 kg/ dzień ziemniaków surowych, a parowanych ok 20 kg. Zawsze zwierzęta należy stopniowo przyzwyczajać do nowego komponentu dawki.

 

Pozdrawiam

Inż. Maciej Wałachowski


Zaloguj się aby dodać komentarz