Prawidłowa dawka dla opasów - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
prawidlowa-dawka-dla-opasow
PYTANIE:witam,200 kg kukurydzy, 50 kg śruty rzepakowej, 50 kg śruty sojowej, 25 kg kredy pastewnej,25 kg mocznika,25 kg dodatku z firmy sano witaminowego dla opasów 575 kg pszenżyta to wszystko mieszam daje opasom powyżej 500 kg 3 kg na dzień tej mieszanki i ok 30 kg wysłodków buraczanych i nie wiem czy czegoś im jeszcze nie brakuje bo mi ostatnio słabo rosną?  

ODPOWIEDŹ:

 

Witam

Na pierwszy rzut oka może zastanawiać gdzie są pasze objętościowe strukturalne w dawce? Jedyną paszą objętościową z tego co Pan podaje, są wysłodki buraczane (bliżej nie określone jakiego rodzaju, czy prasowane? Czy świeże?) Pamiętajmy, że mówimy o przeżuwaczach, które muszą mieć pasze strukturo twórcze w dawce chociażby siano, czy słomę. Najlepiej gdyby to były kiszonki z traw. Wartości, które Pan podał (mało precyzyjne aby dokładnie wyliczyć wartości pokarmowe), mówią, że w ilościach pasz, które Pan podaje znajduje się:

- w mieszance treściwej (3 kg) znajduje się (wartości szacunkowe)

 • JPŻ - 2,88                   
 • BO - 382,3 (g)
 • BTJN - 380,6   (g)      
 • BTJE - 275,5 (g)

- w wysłodkach buraczanych (30 kg)

 • JPŻ - 6,3         
 • BO - 630        
 • BTJN - 390     
 • BTJE – 600

- w dawce mamy

 • JPŻ – 9,8        
 • BO – 1012,3  
 • BTJN – 770,6 
 • BTJE – 875,5

 

Wartości, które podałem wystarczą na zyskanie blisko na 1600 g przyrostów m.c. na dobę.

Niestety nie podał Pan zakładanych przyrostów, ale zakładam, że są o wiele niższe niż 1600 g. na dobę. Nie wiem jak są zadawane pasze u Pana w gospodarstwie, ale nie podając dostatecznej ilości włókna w dawce nie „zatrzymamy” paszy w żwaczu, aby uległa strawieniu, tylko pozwolimy jej „swobodnie” przepłynąć przez przewód pokarmowy nie pozwalając na zachowanie naturalnej motoryki żwacza, doprowadzając do kwasicy żwacza. Nie wiem z jakim natężeniem występują biegunki w stadzie, ale podając im taki zestaw pasz, będzie ten stan się pogłębiał. Proponuję, zacząć wprowadzać do dawki pasze strukturalne poprawiające motorykę żwacza i naturalną produkcję śliny (sianokiszonka, słoma, siano), oraz dodatki buforujące pH żwacza (kwaśny węglan sodu, lub preparaty na bazie alg). Proponuję zmniejszyć udział wysłodków buraczanych na rzecz wcześniej wspomnianych pasz. Przykładowo 12 kg sianokiszonki, 8 kg wysłodków, pasza treściwa może pozostać bez zmian. Co do paszy treściwej limitującą wartością białkową jest BTJE czyli białko trawione w jelitach wyliczone na podstawie dostępnej energii w żwaczu. Taki bilans powstał poprzez dodanie mocznika do mieszanki. Jednak w dawce te wartości uległy zmianie, na niekorzyść BTJN. Widzę, że dysponuję Pan mieszalnikiem pasz, więc warto go dobrze wykorzystać.

 

Proponuję, aby spotkał się Pan z doradcę żywieniowym, który wyliczy Panu realne wartości pokarmowe (nie szacowane jak ja) i na ich podstawie, ułoży dawkę pokarmową (pasza paszy nie równa J)

 

Mam nadzieję, że chociaż trochę Panu pomogłem. Proszę pamiętać, że opas to przeżuwacz i musi żuć, co wynika z jego fizjologii trawienia.

 

Pozdrawiam

Inż. Maciej Wałachowski

 


Zaloguj się aby dodać komentarz