Żywienie byczków - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
zywienie-byczkow
PYTANIE:    

Witam!

1. Byczek 19 dni. Ile mleka zastępczego powinien dziennie dostawać? Ile razy dziennie go karmić. Dostaje 3x dziennie mleko w ilościach 3l/2l/3l. Ryczy i chce więcej :) Ziaren kuku i granulek się nie czepia.

2. Byczek 2 miesiące, do tej pory pojony sztucznym mlekiem, siano, granulki,osypka. Chcę go odłączyć od mleka, co mu dawać jeść i w jakich ilościach ? sianokiszonki nie mam, co z zielonym ?
Pozdrawiam

 

 

ODPOWIEDŹ:

 

 

Ad. 1  Byczek w tym wieku powinien otrzymywać około 7 litrów mleka pełnego, w tym wieku może Pan przejść na żywienie byczka preparatem mlekozastępczym. Należy przy tym pamiętać, iż przejście na preparat mlekozastępczy powinno odbywać się stopniowo, przez około tydzień. Trzykrotne podawanie preparatu mlekozastępczego może być trochę pracochłonne. Jednak mniejsze ilości a podawane częściej tak jak w Pana przypadku może zapobiegać biegunkom. Można próbować podawać dobrej jakości siano, aby pobudzić motorykę żwacza. Preparat „starter” jest to dobre rozwiązanie, należy zadbać o to aby był on dostępny przez cały czas, wtedy może byczek skusi się na „przekąskę” pomiędzy kolejnymi odpajaniami. Dobrym rozwiązaniem jest również podawanie cielęciu pełnego ziarna owsa lub kukurydzy (trochę cierpliwości). Jeśli nadal nie bąedzie chciał pobierać ziaren i granulek, proszę spróbować śruty zbożowej (ok. 0,1 kg)  Z każdym tygodniem należy zmniejszać ilość preparatu mlekozastępczego o około 1 litr, zwiększając ilość paszy treściwej o około 0,1 kg/tydzień.

 

Ad. 2 W tym momencie kiedy, chce odłączyć Pan byczka od preparatu mlekozastępczego, należy zapewnić zwierzęciu składniki mineralne, które mogą pochodzić z paszy treściwej typu „starter” lub dedykowanym w tym okresie zwierzętom mieszankom mineralno-witaminowym. Jeśli posiada Pan kiszonkę z kukurydzy można ją podawać stopniowo w ilości ok. 1  kg/dzień, nie zapominając o dobrej jakości siane, aby nie doszło do biegunek. Wspominając o preparatach mineralno-witaminowych, dobrym rozwiązaniem jest wkomponowanie go w paszę treściwą którą już Pan podaje, w zależności od preparatu dawki te mogą się wahać w granicach 20 – 80 g/sztukę/dzień (dawki orientacyjne).  Dobrze sprawdza się ziarno kukurydzy lub owsa podawane całe lub jeszcze lepiej płatkowane (gniecione) w ilości około 0,4 kg/sztukę/dzień.Siano może być podawane do woli. Jeśli chce Pan podawać zielonkę zwierzętom w tym wieku, to proszę trochę im dać i zobaczyć ich reakcję, jednak ze względu na rozwijające się układ pokarmowy cielęcia, nie należy przesadzać z zielonką aby nie doszło do biegunek. Pamiętajmy, że wszystkie zmiany w żywieniu powinny być stopniowe.

 

Pozdrawiam, inż. Maciej Wałachowski

Zaloguj się aby dodać komentarz