Zioła w żywieniu opasów - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
ziola-w-zywieniu-opasow
PYTANIE:  
Czy zioła faktycznie są stosowane u bydła? Jak się je skarmia - wsiewa w łąkę, z której zbiera się zielonkę czy mam kupować u zielarki? ;)
Czy to się w ogóle stosuje u opasów czy tylko u "szczęśliwych" mlecznych? Jakie to mają być zioła. A bydło nie wybrzydza?     ODPOWIEDŹ:  

 

Tak, zioła sa stosowane u bydła. Słyszałem o skarmianiu oregano w formie suszu (do kilkuset gram na sztukę). Jest on kupowany od plantatorów (nie od zielarek) zajmujących się uprawą takich ziół w Polsce. Słyszałem nawet o doświadczeniu przeprowadzanym na krowach mlecznych i podawaniu im oregano w celu obniżenia poziomu komórek somatycznych, aczkoliwiek nie poznałem jeszcze wyników badań.

Na łakach bez wsiewania występują zioła (chwasty) i wypasane zwierzęta selektywnie wyjadają je z runi, ale głównie w celach smakowych i to w niewielkich ilościach. W zaleceniach agrotechnicznych podawany jest 5%-owy udział ziół w strukturze mieszanki łąkowej. 

U opasów można stosować ale głównie w celu poprawienia smakowitści dawki pokarmowej. 

 

Pozdrawiam

inż. Grzegorz Przeździecki

Zaloguj się aby dodać komentarz