Kaszel u cieląt - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
kaszel-u-cielat

PYTANIE:Witam. ciele kaszle(szczególnie po pojeniu) lecz nie ma podwyższonej temperatury i nie ma żadnych objawów choroby to należy podać antybiotyk czy ignorować takie zachowanie? ps. jest zaszczepiony RISPOVAL-em

 

ODPOWIEDŹ:

Oczywiście reagować.

Kaszel po pojeniu może być spowodowany podrażnieniem tchawicy przy przełykaniu (tzw. kaszel reaktywny) lub wywołuje go wysiłek związany z karmieniem przy współistniejącym stanie zapalnym. Jeżeli wykluczone jest zachłyśnięcie, należy wziąć pod uwagę zapalenie tchawicy lub oskrzeli o charakterze przewlekłym.

 

Zewnętrznym objawem choroby jest wówczas kaszel, a utrzymująca się w normie temperatura wewnętrzna jest typowa dla przewlekłego przebiegu. Rispoval jest preparatem zawierającym w składzie wirusy, nie chroni natomiast przed zakażeniami bakteryjnymi. Warto też pomyśleć o ewentualnym zarobaczeniu( nicienie płucne).   

 

Przede wszystkim cielę powinno zostać osłuchane przez doświadczonego lekarza, aby określić zaawansowanie zmian. Ponadto sugeruję antybiotyk, oczywiście skuteczny w Pańskim stadzie, a miło gdyby to był akurat antybiotyk nowej generacji( makrolidy- tulatromycyna, tildipirozyna), bo takowe działają dłużej od standardowych środków, ewentualnie tetracykliny. Dodatkowo środki przeciwzapalne długodziałające( meloksykam, fluniksyna) oraz środki wykrztuśne( bromoheksyna) przez 3-5 dni i witaminy- oczywiście w formie injekcji.

 

Powodzenia i pozdrawiam

lek. wet. Monika Sawicka

 

Zaloguj się aby dodać komentarz