Jak zabezpieczyć cielęta przed grzybicą? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
jak-zabezpieczyc-cieleta-przed-grzybica
PYTANIE:Witam jak zabezpieczyć cielęta przed grzybicą i czym?


ODPOWIEDŹ:

Na chwilę obecną możliwa jest skuteczna profilaktyka poprzez dwukrotne szczepienie stada.

Dysponujemy na naszym rynku dwiema szczepionkami: Bovitrichovac II firmy Biowet Puławy oraz Trichoben AV firmy Bioveta. Dawka uzależniona jest od wieku cieląt, szczepić można już od 3 tygodnia życia 2 razy w odstępie 10-14 dni. Odporność poszczepienna utrzymuje się przez 9 -12 miesięcy. Co ważne szczepionki te służą także do leczniczych szczepień w przypadku już istniejącej grzybicy- jest to o wiele skuteczniejszy jak i wygodniejszy sposób niż opryski, tym bardziej, że trichofitoza jest zaraźliwa dla ludzi.

 

Jeśli chodzi o wybór konkretnej szczepionki, z doświadczenia mogę stwierdzić, że obie są równie skuteczne. W przypadku małego stada wygodniejsza w użyciu może okazać się szczepionka Biovety ze względu na zróżnicowane opakowania( 12,5ml, 50ml, 100ml). Obie są też w przystępnych cenach- zwłaszcza w przypadku grzybicy lepiej( i taniej) zapobiegać niż leczyć!

 

Jeżeli już mamy w stadzie grzybicę warto przy szczepieniu podać cielętom, również w injekcji, iwermektynę, ponieważ zakażeniom grzybiczym często towarzyszą inwazje świerzbowców.

 

Pozdrawiam

lek. wet. Monika Sawicka


Zaloguj się aby dodać komentarz