Stosowanie antybiotyków w leczeniu biegunek u cieląt - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
stosowanie-antybiotykow-w-leczeniu-biegunek-u-cielat
PYTANIE:Witam mam pytanie jakie antybiotyki należy stosować przeciwko biegunce u małych cielaków i czy można podawać owies?

ODPOWIEDŹ:

 

Z zasady antybiotykoterapia powinna opierać się na wykonanym uprzednio antybiogramie. Biegunki u cieląt mogą mieć tło niezakaźne( wówczas nie ma potrzeby stosować antybiotyków) lub zakaźne. Wśród czynników niezakaźnych do pojawienia się biegunek przyczyniają się m.in. słabej jakości preparaty mlekozastępcze, błędy w technice odpajania, niskiej jakości siara, błędy utrzymania( przegęszczenie). Jeżeli główną przyczyną są czynniki zakaźne, to aby skutecznie im zapobiegać i leczyć, niezbędna jest wiedza na ich temat, czyli wykonane badanie laboratoryjne lub chociaż szybkie testy diagnostyczne. Wówczas mamy szansę zastosować nacelowane leczenie. Jest cała gama antybiotyków, a drobnoustroje wykazują na nie różną wrażliwość. Często po sąsiedzku, w jednej oborze działają inne leki niż za płotem.


 

„Pierwsze skrzypce” u noworodków odgrywają zwykle bakterie E.coli- są one często wrażliwe na antybiotyki z grupy cefalosporyn( np. Cobactan 2,5%) lub fluorochinolony( np. Advocin 180). Między 1 a 2 tygodniem życia często do głosu dochodzą rota- i koronawirusy- w ich przypadku antybiotyki nie pomogą, chyba, że istnieją powikłania bakteryjne, stosujemy więc leczenie objawowe. Z kolei powyżej 10-14 dnia mogą pojawić się problemy z kryptosporidiami, przeciwko którym stosujemy leki przeciwpierwotniacze. Tak więc nie znając sytuacji i wrażliwości w danej oborze trudno wskazać konkretne antybiotyki. Ważne, aby po stwierdzeniu biegunki podawać roztwory nawadniające i uzupełniające wodę, elektrolity i składniki pokarmowe. Biegunka bowiem powoduje silne i szybkie odwodnienie cielęcia, które poważnie osłabia serce i cały organizm. Takich preparatów jest na rynku mnóstwo( Cenamix, Rehydrat, Rehyvet,Pectolit), należy podawać je kilkakrotnie w ciągu doby w małych ilościach( po litrze). Antybiotykoterapia jest dużo bardziej skuteczna z takim wsparciem.

           

 

Owies oczywiście można dawać, najlepiej w postaci gniecionej razem z innym ziarnem( kukurydza, jęczmień czy pszenica).

 

lek. wet. Monika Sawicka


Zaloguj się aby dodać komentarz