Leczenie płuc poprzez zamgławianie pomieszczeń - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
leczenie-pluc-poprzez-zamglawianie-pomieszczen
PYTANIE:Witam. Mam pytanie dotyczące leczenia poprzez zamgławianie pomieszczeń. chodzi mi głównie o leczenie zapalenia płuc u opasów. jakie to są preparaty(nazwy produktów leczniczych) i czy faktycznie jest to skuteczne?

 

ODPOWIEDŹ:

Niestety, nie istnieją systemy leczenia opasów poprzez zamgławianie pomieszczeń. Podejrzewam, że ma Pan na myśli zamgławianie preparatami typu EM (Efektywne Mikroorganizmy).

 

Są to popularne od kilku lat ekologiczne preparaty probiotyczne( ProBio Emy, Doktor Em itp.), które, wg producentów, mają wywierać następujące korzyści: poprawa stanu zdrowotnego bydła, obniżenie i stabilizacja liczby komórek somatycznych w mleku, ograniczanie występowania stanów zapalnych, poprawa kondycji fizycznej i funkcji fizjologicznych bydła, ograniczenie występowania grzybic i biegunek, likwidacja odorów pochodzących z emisji gazów jak amoniak, siarkowodór i innych, poprawa jakości powietrza w oborach, oczyszczanie i uszlachetnianie gnojówki i gnojowicy oraz odcieków i ścieków, redukcja populacji insektów, ograniczanie potrzeby stosowania antybiotyków i preparatów dezynfekcyjnych, odstawienie zakwaszaczy i drożdży w podawanej paszy, bioasekuracja fermy.

 

W zależności od preparatu stosuje się je do oprysku obory wraz ze zwierzętami, zewnętrznie lub doustnie. Tak więc są to środki wspomagające, profilaktyczne, a nie lecznicze. Każda obora oprócz tego powinna być dezynfekowana tradycyjnie 1-2x w roku, aby wyeliminować drobnoustroje chorobotwórcze-wówczas stosownie środków probiotycznych ma sens. W  stadach z poważnymi problemami biegunkowymi, płucnymi czy mastitowymi nie ma co oczekiwać cudów. To tak jakby poważne zakażenie leczyć tylko jogurtem...

 

Tak więc stada, o ustabilizowanej sytuacji zdrowotnej i mikroklimatycznej mogą z powodzeniem wspierać się takimi metodami, natomiast obory z szalejącymi infekcjami wirusowo- bakteryjnymi radzę przeleczyć( szczepienia, antybiotyki) i zdezynfekować obiekt. Pozdrawiam

lek. wet. Monika Sawicka


Zaloguj się aby dodać komentarz