Kiedy jest odpowiedni czas na zakup cieląt? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
kiedy-jest-odpowiedni-czas-na-zakup-cielat
  PYTANIE: Witam. Planuje zakupić cielęta mięsne, w wadze ok. 80 kg, będą stały w drewnianej szopie. Chciał bym się dowiedzieć czy w zimę nie będą marzły, a może wstrzymać się z zakupem do wiosny ???

 

ODPOWIEDŹ:

Nie widzę przeciwwskazań, o ile zapewni Pan cielętom odpowiednie warunki zoohigieniczne. Cielęta bardzo dobrze znoszą tzw. zimny wychów, drewniana szopa sprawdzi się nawet podczas bardziej ostrej zimy. Proszę tylko pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie pozwoli Wam bezpiecznie przezimować.

 

Po pierwsze, jeżeli wcześniej trzymał Pan tam jakieś zwierzęta, proszę zdezynfekować podłogę i ściany środkiem bójczym przed wstawieniem nowych zwierząt.

Po drugie- unikać przeciągów w szopie, a jeżeli postawiona jest w wietrznym miejscu- postarać się osłonić ją od wiatru( np. balotami ze słomy).

Po trzecie, dbać, aby miały sucho- wilgoć będzie je wychładzała i sprzyjała rozwojowi bakterii. Ścielić czystą, wolną od pleśni słomą- cielęta są wyjątkowo wrażliwe na mikotoksyny.

Po czwarte- nie będą marzły, jeśli będzie odpowiednie zagęszczenie- w kupie raźniej i cieplej:) Przy utrzymaniu zbiorowym proszę wziąć pod uwagę 2- 2,5  m² powierzchni na cielę, przy mniejszej obsadzie nadwyżkę powierzchni szopy można zagospodarować również wspomnianymi balotami.

 

Życzę lekkiej zimy.

Lek.wet. Monika Sawicka


Zaloguj się aby dodać komentarz