Badania wody dla zwierząt - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
badania-wody-dla-zwierzat
PYTANIE:Witam, planuję wykorzystać do pojenia bydła wodę z istniejącej w gospodarstwie studni (kopanej, nie głębinowej). Chcę zacząć od wykonania badania wody, jednak lista badań fizykochemicznych i bakteriologicznych oferowanych przez sanepid jest imponująca (podobnie jak koszty). Na jakich parametrach należałoby się skupić?”


ODPOWIEDŹ:

Generalnie woda pitna dla zwierząt powinna odpowiadać wymaganiom stawianym wodzie pitnej dla ludzi, czyli:

  • musi być przezroczysta, bez zapachu, smaku
  •  bez domieszek substancji trujących
  • zabezpieczona przed zanieczyszczeniem przez wody ściekowe( fekaliowe, przemysłowe, bytowe)
  • wolna od drobnoustrojów chorobotwórczych.                                                                               

 

Stąd pewnie bardzo długa lista od sanepidu bogata w metale ciężkie i inne chemikalia. Z prawnego punktu widzenia, o ile woda ma służyć tylko do pojenia bydła, a nie ma kontaktu ze sprzętem służącym do pozyskiwania i oddawania mleka( wymagania sanitarne przy produkcji żywności) nie potrzebuje Pan żadnych certyfikatów. Inspektora weterynarii interesuje wówczas tylko czy bydło ma dostęp do wody( dwa znane mi Inspektoraty Weterynarii nie widzą w tym problemu, ale proponuję podpytać jeszcze właściwy Panu Powiatowy Inspektorat Weterynarii, zaznaczając, że chodzi o wodę pitną).

 

Biorąc pod uwagę rodzaj studni i łatwość przenikania zanieczyszczeń z powierzchni gleby, radziłabym skupić się na badaniu azotanów/azotynów oraz bakteriologii. Przede wszystkim należy zbadać bakterie chorobotwórcze z rodziny Enterobacteriaceae( rodzaj Escherichia, Salmonella, Shigella, Yersinia) oraz rodzaj Campylobacter, powodujące silne zatrucia pokarmowe, a także rodzaje Leptospira i Listeria. Badania te powinny być oszczędne dla portfela i zagwarantować zdrowie bydła.

 

Lek.wet. Monika Sawicka


Zaloguj się aby dodać komentarz