Szczepienie cieląt - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
szczepienie-cielat
PYTANIE:
Witam kupuje 4 tygodniowe cielaki od czego i czym szczepić? 

ODPOWIEDŹ:

Dużo zależy od pochodzenia cieląt. Kupując cielęta z jednego, znanego źródła mamy szansę nabyć zwierzęta stabilne zdrowotnie - znamy status zdrowotny stada macierzystego, znamy wrażliwość na leki, a po uzgodnieniu z właścicielem, możemy wprowadzić konkretne szczepienia (adekwatne do statusu własnego stada) na 2 tygodnie przed przemieszczeniem.

Jeżeli kupujemy cielęta z tzw. „wozu” musimy liczyć się z tym, że dostajemy gratis w postaci wirusowo - bakteryjnego koktajlu z różnych gospodarstw, a w połączeniu ze stresem transportowym, od około drugiego dnia po zakupie mamy przegląd biegunkowo - płucnych problemów o nieznanej etiologii. Aby wiedzieć z czym walczyć musimy znać status zarówno swojego stada jak i nowych sztuk- wykonane badania laboratoryjne krwi i kału: profil płucny- wirus parainfluenzy PI3, syncytialny wirus oddechowy BRSV, IBR, BVD, Mannheimia haemolytica oraz profil biegunkowy- E.coli, Salmonella, rota- i koronawirusy, kryptosporidia, kokcydia. Wówczas można wprowadzić konkretne szczepienia na konkretne patogeny. Szczepienie „ w ciemno” nie ma sensu i jest stratą pieniędzy. Należy też pamiętać, że szczepimy tylko zdrowe zwierzęta, na około 10 dni przed stresem, a odporność po szczepieniu pojawia się po ok. 2 tygodniach.

Kolejna sprawa to posiadanie aktualnego antybiogramu, aby móc leczyć ewentualne zachorowania skutecznymi lekami. Obecnie na rynku posiadamy też nowoczesne preparaty pozwalające na prowadzenie metafilaktyki, czyli możemy podać jednorazowo antybiotyk długodziałający (makrolidy- tulatromycyna, tildipirozyna) i w ten sposób zapobiec zespołowi oddechowemu powiązanemu z Mannheimia haemolytica, Pasteurella multocida, Histophilus somni  (oczywiście po potwierdzeniu występowania choroby w stadzie) w pierwszym okresie po przyjeździe (około 9 dniowy okres działania). Daje to nam także możliwość wprowadzenia szczepień po ustaniu stresu transportowego na zdrowych zwierzakach.

 
Aby cielęta zdrowo przyrastały warto też odrobaczyć je- najlepiej dwukrotnie w odstępie 2-3 tygodni.


Nie należy zapomnieć o najważniejszej i najtańszej tajemnicy skutecznego odchowu- dezynfekcji! Cielęta wprowadzamy do świeżo zdezynfekowanego kojca( minimum 2x do roku dezynfekujemy też całą oborę), a używamy w tym celu środka, który zabija wszystko co mniejsze od kota( Rapicid, VirkonS, soda kaustyczna 2%). Lepiej zapobiegać...

Lek.wet. Monika Sawicka


Zaloguj się aby dodać komentarz