Biegunka, kaszel, wyciek z nozdrzy - jak leczyć? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
biegunka-kaszel-wyciek-z-nozdrzy-jak-leczyc
  PYTANIE:   Byki chorują mi na grypę czyli biegunka, kaszel i cieknący nos. Był weterynarz, dał enrokcil i kazał jutro powtórzyć ale wieczorem jak byłem jest bez zmian a na dodatek przestały w ogóle jeść, co dalej!? Byki są w wadze około 400kg.

 

 

ODPOWIEDŹ:

Jeśli występuje biegunka, kaszel, wycieki z nozdrzy, przyspieszona praca płuc mamy najprawdopodobniej do czynienia z tak zwaną dyzenterią bydła. Wywoływana przez koronawirus, który ma powinowactwo do płuc i układu pokarmowego. Byczki maja gorączkę więc prawdopodobnie przez to nie chcą pobierać paszy. Jeśli chodzi o moje doświadczenia w terenie uważam że enroxil sie w tym przypadku nie nadaje. Działa gównie na biegunkę, która nie jest ich głównym problemem. Jeśli o chodzi takie większe byczki powinny dostać antybiotyk np z grupy tetracyklin: oxytetracyklina w preparacie tetravet l.a do tego coś działającego przeciw zapalnie i przeciw gorączkowo: Steryd (rapidexon,dexa-ject idt) albo NLPZ(Dinalgen,ketink,animeloxan,loxicom itd.)

 

Lek. Wet. Bartosz Ratajczak

Zaloguj się aby dodać komentarz