Tężyczka pastwiskowa - możliwa przyczyna padnięcia krowy - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
  PYTANIE:

Cześć. Mam do Was pytanie mam małe stadko bydła mięsnego i kilka sztuk bydła mlecznego (mleko czasem przydaje się w gospodarstwie) Kilka tygodni temu miałam dziwną sytuacje: Krowa 3 tyg po porodzie przestała jeść, dlatego postanowiłam wezwać Lek. Wet, prowadząc krowę do obory zaczęła się dziwnie zachowywać (chwiać- zachowywała się jakby była pijana).Lek wet stwierdział ketoze jednak na drugi dzień krowa dostała drgawek. Lek wet już nie zdążył co to mogło być bo nie był mi wstanie wytłumaczyć ? mam się bać o inne krowy?

 

ODPOWIEDŹ:


Analizując informacje zawarte w opisie przychodzi mi namyśl Tężyczka pastwiskowa, natomiast gdy nie widzę przypadku ciężko na odległość postawić jednoznaczną diagnozę. Przyczyną wystąpienia tego schorzenia jest zbyt mały poziom Magnezu w organizmie. Bydło wypasane jest na pastwiskach porośniętych młodą trawą (szczególnie wczesną wiosną kiedy trawy są bardzo młode), taka dieta zawiera bardzo małe ilości magnezu co doprowadza do hipomagnezemi.
Początkowymi objawami może być otępienie, niechęć do jedzenia(wtórna Ketoza!), obniżona temp. ciała, kolejnym etapem jest nadpobudliwość , drżenia mięśni , które ostatecznie przechodzą w tężyczkę. Nieleczona hipomagnezemia prowadzi do śmierci. Leczenie schorzenia polega przede wszystkim na podaniu środków uspokajających i aplikacji soli wapnia magnezu i fosforu. Jeżeli jest to trafna diagnoza nie musi się Pani bać o inne krowy, natomiast trzeba być czujnym i w razie wystąpienia tego typu objawów u innych sztuk konieczna będzie interwencja Lek Wet.


Lek. wet. Bartosz Ratajczak

Zaloguj się aby dodać komentarz