Przykurcz tylnych kończyn - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
przykurcz-tylnych-konczyn
 PYTANIE:
Witam. Mam problem z kilkoma cielętami. Problem dotyczy gównie tylnych kończyn, są to swego rodzaju przykurcze kończyn (zwierzęta chodzą wręcz na nadgarstkach). Co z tym zrobić jest jakiś sposób na wyleczenie i od czego to sie bierze?

ODPOWIEDŹ:

 


Przykurcz ścięgien mięśni zginaczy palców. Jest to schorzenie wrodzone lub nabyte. Wrodzone głównie dotyczy kończyn piersiowych. U podłoża stoją przyczyny genetyczne (zbyt wolny rozwój mięśni zginaczy w porównaniu do kośćca). Objawami jest załamywanie kończyny w stawie pęcinowym i opieranie ciężaru ciała na wierzchołku racicy lub co gorsza na górnej powierzchni stawu, co znacznie utrudnia chodzenie zwierzętom. Opieranie ciężaru ciała na górnej części stawu pęcinowego doprowadza  do ciężkich zapaleń stawu, które często eliminują zwierzęta z dalszej hodowli z powodu braku efektów leczenia. Nabyte przykurcze kończyn występują często u cieląt które z różnych przyczyn przebywają dużo w pozycji leżącej np. posocznica, zapalenia wielostawowe, ochwat, złe żywienie.
Leczenie schorzenia jest typowo fizykalne polegające albo na częstym siłowym prostowaniu (rozciąganiu zginaczy) kończyn albo na wyprostowaniu i usztywnieniu kończyny przez zewnętrzny stabilizator - gips.

Z poważaniem

 

lek. wet. Bartosz Ratajczak

 

Zaloguj się aby dodać komentarz