Metody poskramiania bydła mięsnego, lizawki- nieodłączny element pastwiska, zadawanie pasz . - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
metody-poskramiania-bydla-miesnego-lizawki-nieodlaczny-element-pastwiska-zadawanie-pasz
Poskramianie jest podstawową czynnością na fermach bydła mięsnego jak i mlecznego. Jak wiadomo bydło mięsne ma mniejszy kontakt z człowiekiem niż bydło mleczne dlatego często nawet proste zabiegi, które u bydła mlecznego wymagają niewielkiego poskromienia lub wcale go nie wymagają - tak przy bydle mięsnym są one konieczne i o wiele bardziej zaawansowane.   

Zatem na każdej fermie pracującej z bydłem niezbędne są poskromy. Nie ma większego znaczenia czy poskromy są firmowe czy własnej roboty. Ważne jest natomiast by spełniały podstawowe wymogi takie jak bezpieczeństwo, solidność wykonania, zabezpieczony  rurami od góry uniemożliwiającymi wyskoczenie zwierzęcia. Warto wspomnieć że krowa ważąca około 700kg potrafi pokonać wysokość 1,5m. Konstruując samemu poskromy warto też pamiętać o cielętach,  odstępy pomiędzy rurami nie powinny być większe niż 30 cm. Zapędzanie bydła do poskromu powinno być zgodne z naturalnym instynktem. Wejście do poskromu zaprojektowane tak aby bydło poruszało się po okręgu (na podstawie badań przeprowadzonych w USA). Poskrom powinien być skonstruowany aby zwierzęta poruszały się „gęsiego”. Mogą one być umieszczone na wybiegu, okólniku lub na wyjściu z obory. Lokalizując poskrom należy uwzględnić zmianę oświetlenia oraz duże kontrasty których bydło panicznie się boi – problemy z przechodzeniem z jasnego w ciemne. Poskromy używane są do przeprowadzania zabiegów weterynaryjnych np: badaniem na cielność szczepieniami, podawaniem leków, odbieraniem trudnych porodów, odrobaczaniem, wkładaniem magnesów. Jeżeli to możliwe warto lekko przegłodzić zwierzęta stają się wtedy bardziej uległe, co ułatwi pracę pomocników jak i doktorowi:)  Do poskramiania niesfornych sztuk może być pomocny klucz nosowy „Harmsa” który poprzez ucisk na zakończenia nerwowe śluzówki nosa powodują większą uległość zwierzęcia.  Do poskramiania krów chodzących luzem użyć możemy „dmuchawki” środek uspokajający ułatwiający wykonanie na zwierzęciu zabiegów.  Jak wszystkim jest wiadomo do poskramiania byków używane jest kółko nosowe. W przypadku przemieszczania bydła mięsnego warto pamiętać że lepiej jednak bydło poganiać niż ciągnąć. 

 

Lizawki. Podobnie jak bydło mleczne bydło mięsne potrzebuje dobrego źródła soli mineralnych także na pastwisku (zwłaszcza w przypadku późnych ocieleń - marzec lub kwiecień, krowy powinny mieć zapewniony dostęp do związków mineralnych, a dodatkowo powinny otrzymać około 50 g mieszanki mineralno-witaminowej). Umieszczenie lizawek na pastwisku w taki sposób aby nie było zbytnio narażone na działanie warunków  atmosferycznych oraz podłoża, gdyż może dochodzić do jego rozmiękczania. Jednym z częstych i dobrych sposobów umieszczania lizawek na pastwisku jest umieszczanie ich w starym kole umocowane do felgi. Nie polecałbym przybijania gwoździem kostki do  pnia gdyż wystające gwoździe mogą kaleczyć zwierzęta. Innym sposobem jest wycięcie odpowiedniego wymiarowo dołu w wystającym pniu lub wkopanym balu. Zaopatrzenie pastwiska w lizawki  jest konieczne ze względu na to iż zwierzęta nie są w stanie zaspokoić swoich potrzeb w związki mineralne pobierając tylko pasze objętościowe, a nawet z dodatkiem pasz treściwych.

 

Zadawanie pasz. W żywieniu bydła mięsnego dominują pasze objętościowe w postaci zielonki pastwiskowej, siana, sianokiszonki, kiszonki, słomy oraz produktów ubocznymi przemysłu rolno-spożywczego. Natomiast dokarmianie paszami treściwymi stosuje się w takich przypadkach jak krowy cielne, odchów jałówek i buhajów oraz dokarmianie cieląt. Niezbędne jest przy odchowie ras szybko rosnących np: Charolaise. Sposoby zadawania mogą być najróżniejsze. Wykonane z drewna koryta usytuowane na wybiegu i stanowiące część ogrodzenia, profesjonalne drabiny paszowe ze stołem paszowym (wykorzystywane z chowie bydła mlecznego) mogą znajdować się na świeżym powietrzu. Na siano lub słomę najlepszym rozwiązaniem są paśniki z zadaszeniem. Co ważne, na świeżym powietrzu bydło mięsne można karmić zarówno latem jak i zimą. Bardziej oswojonym zwierzętom można a nawet czasem trzeba podać indywidualnie wymierzoną porcję paszy na specjalnej „szufelce”, np. w sytuacjach podawania paszy leczniczej.

 

Źródło: „Bydło mięsne podpatrzone u hodowców” Lech Nawrocki
             „Chów bydła mięsnego” Henryka Grodzkiego
             „Hodowla bydła mięsnego w Sudetach” Aleksandra Dobickiego
        

Autor: Bartosz Ratajczak

Zaloguj się aby dodać komentarz