Gdzie najlepiej zakupieć odsadki? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
gdzie-najlepiej-zakupiec-odsadki

PYTANIE:Witam Planuję zakup ok 40 odsadków mieszańców ras mięsnych, skąd najlepiej je kupić?

 

ODPOWIEDŹ:

Najlepiej kupić je ze stada/ stad o znanym statusie zdrowotnym, tzn. takich w których ewentualnie patogeny zostały zdiagnozowane i potwierdzone badaniami laboratoryjnymi, leczone są nacelowanymi antybiotykami lub poddawane  (cielęta lub matki/mamki) konkretnym szczepieniom. W dzisiejszych czasach znalezienie takich stad nie powinno nastręczać problemów. Zapewniam, że porządne, duże gospodarstwa takie badania i leczenie prowadzą.

 

Najczęściej przy przenoszeniu do nowego obiektu u odsadów ujawnia się zespół oddechowy(BRD), który potrafi „mścić się” na przyrostach nawet kilka miesięcy po pierwszym leczeniu. Jest to wieloprzyczynowe schorzenie, na które składają się wirusy (BVD, wirus IBR, wirus PI3, adeno-, koronawirusy), bakterie (m.in. Mannheimia haemolytica, Pasteurella multocida, Histophilus somni oraz Mycoplasma bovis) - oczywiście nie wszystko jednocześnie, ale konkretne dominujące w danym stadzie przy współudziale czynników środowiskowych takich jak: stres transportowy, nadmierne zagęszczenie, złe warunki utrzymania. Warto więc dyskretnie zwrócić uwagę w jakich warunkach i w jakim stanie są przetrzymywane cielęta- czy mają mokro, czy są oklejone odchodami, czy sierść jest gładka czy zmierzwiona( zarobaczenie!).

 

Odradzam zdecydowanie zakup od obwoźnego handlarza! Takie zwierzęta pochodzą z niewiadomego źródła, są w silnym stresie, często też nafaszerowane bywają już lekami- a po przyjeździe choroba uderza ze zdwojoną mocą.

 

Przy zakupie większej liczby lub wszystkich od jednego właściciela warto też podpytać go, jakie leki aktualnie stosuje- pozwoli to Panu trafnie i szybko leczyć ewentulane zachorowania po przyjeździe.

lek.wet. Monika Sawicka

 

Zaloguj się aby dodać komentarz