Jak wybudować oborę? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
jak-wybudowac-obore
PYTANIE:Witam. Mam na wiosnę w planach budowę obory na 100 sztuk byków opasowych ? gdzie mogę znaleźć poradę jaka to oborę stawić ? czym się kierować przy wyborze projektu ?


ODPOWIEDŹ:

O poradę odnośnie budowy obiektu powinien Pan zwrócić się do właściwego ODR-u lub, jeżeli znajduje się w Pańskiej okolicy, Instytutu Zootechniki- tam powinni skontaktować Pana z doświadczonym projektantem budynków inwentarskich.

 

Jeżeli chodzi o wybór projektu, przede wszystkim musi Pan podjąć decyzję, w jaki sposób będzie bydło utrzymywane: indywidualnie na uwięzi czy bezuwięziowo grupowo, z dostępem do wybiegu czy bez. Tu dość duże znaczenie ma rodzaj obsługi: jeżeli dysponuje Pan większym zasobem ludzkim utrzymanie grupowe nie powinno stanowić problemu, jeżeli nie- pozostaje system uwięziowy. Przy utrzymaniu grupowym warto rozważyć szereg niedrogich, a praktycznych rozwiązań typu: ruchome bramki/ wygrodzenia pomiędzy grupami byków- bramkę taką można po otwarciu dopiąć do ściany, dzięki czemu uzyskuje Pan większy kojec lub przejazd w cele usunięcia obornika. Kolejna sprawa to bramka selekcyjna lub poskrom w razie konieczności wykonania zabiegów zootechniczno- weterynaryjnych. Przy wyborze projektu należy uwzględnić też system usuwania odchodów i, co się z tym wiąże, rodzaj podłogi- lita posadzka i/lub głęboka ściółka, ruszta czy też rozwiązania pośrednie. Jeżeli głęboka ściółka, trzeba wziąć pod uwagę, czy posiada Pan zaplecze w postaci słomy, aby dościelać, obornik powinno usuwać się co ok 2-3 miesiące, aby nie było za dużej wilgoci i zbyt wysokiego stężenia amoniaku( przydatne są wtedy wspomniane wygrodzenia lub wybieg). System utrzymania na podłogach szczelinowych uznawany jest z kolei przez niektórych hodowców jako jedyny profesjonalny, ale konieczny jest dodatkowo kanał na gnojowicę wraz z mechanizmem mieszającym. Tak naprawdę każdy system ma swoje wady i zalety- trzeba jeszcze ocenić zasobność portfela, wyposażenie w sprzęt i czas jakim dysponujemy.

 

Osobiście uważam, że prawidłowo zadbana obora z głęboką ściółką (nie po brzuchy byków!), z kojcami do max 10 szt świetnie się sprawdza. Mile widziane też wybiegi.


Dobry projektant nie może zaniedbać też sprawy wentylacji. Proponuję rozważyć system kurtyn zamiast okien- pozwalają one bardzo elastycznie sterować mikroklimatem w pomieszczeniu, a także zapewniają dużo naturalnego światła.

Mam nadzieję, że z pomocą solidnego projektanta dostosuje Pan obiekt do swoich potrzeb. Życzę powodzenia!

Lek. wet. Monika Sawicka


Zaloguj się aby dodać komentarz