Czy warto podsiewać łąki? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
czy-warto-podsiewac-laki
 PYTANIE: Czy warto podsiewać łąki? Jeśli tak to w jakich terminach, co ile, czym, w jaki sposób? Jak wtedy z nawożeniem?  ODPOWIEDŹ: 

Odpowiedź czy warto przeprowadzać renowację łąk jest tylko jedna „TAK” i jeżeli mamy okazję, zawsze należy to robić. Często zapominamy, że renowację powinniśmy  przeprowadzać  co około 4-5 lat. Bardzo duża część naszych użytków zielonych pamięta, jak wypasali na nich krowy nasi dziadkowie. Dodatkowymi czynnikami potęgującymi zubożanie naszych łąk to m.in.: jednostronne nawożenie N, brak zbilansowanego nawożenia, zakwaszenie gleb, zbyt niskie cięcie. Aby odświeżyć nasze UZ musimy wykonać zabiegi renowacji naszych łąk. Przed zabiegiem renowacji musimy wybrać sposób w jaki mamy wykonać renowację. Robiąc przegląd UZ powinniśmy wziąć pod uwagę:

-stopień degradacji UZ

- skład botaniczny

- stan darni

- rodzaj gleby

- poziom wody gruntowej w okresie wegetacji.

 

Im jest więcej chwastów i mało wartościowych gatunków w runi będziemy musieli przeprowadzić pełną renowację. Na glebach organicznych nie prowadzimy płużnej renowacji UZ, ponieważ doprowadzimy do zbytniego przesuszenia i rozpylenia wierzchniej warstwy gleby, gdzie będą osadzone nasiona. Jeżeli występuje niepożądana roślinność możemy zastosować herbicydy selektywne (pod warunkiem, że udział roślin motylkowatych jest niewielki lub jest ich brak).

 

 Terminami przeprowadzania renowacji są wiosna (marzec- maj) oraz późne lato (połowa lipca- połowa sierpnia). Oczywiście nie można sugerować się terminami „książkowymi”. Ustalając termin siewu pod uwagę powinniśmy wziąć takie czynniki jak:

- warunki termiczne

- warunki wodne

- termin rozpoczęcia wegetacji roślin.

 

Obecnie należy uważać na wiosenne posuchy, które utrudniają wschody świeżo podsianych traw. Wykonując podsiew wiosenny wykorzystujemy zasoby wilgoci gleby zgromadzone po zimie. Musimy też pamiętać, że wiosną rośliny rosną najintensywniej, aby ograniczyć konkurencyjność starych traw musimy wykonać bronowanie. Występujące opady w terminie późno letnim umożliwiają wykonanie podsiewu. Terminem podsiewu wiosennego może być siew zbóż jarych np. owsa.

 

Metody renowacji mogą być różne: pełna uprawa (najdroższa), podsiew, nawożenie „uderzeniowe”.

 

Sam podsiew może być wykonywany różnymi sposobami np. za pomocą specjalnych agregatów, bron łąkowych wyposażonych w siewniki, podsiew z nawozami, gnojówką, przy pomocy siewników zbożowych lub nawet ręcznie. Niewątpliwie najlepsze efekty przynosi siew za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego agregatów. Najczęściej jest to siewnik z redlicami talerzowymi oraz raz wałem dogniatającym.  Każda metoda renowacji wymaga innego przygotowania użytku do renowacji.

 

Nawożenie zależy od metody renowacji UZ. W przypadku podsiewu ograniczyć się może do nawożenia P i K, nawożenie przed renowacją N jest sporne.  Generalnie nawożenie N zaleca się w momencie krzewienia się naszych traw. Zależy to również od użytych gatunków roślin do podsiewu. Dawki P wynoszą w granicach 40 – 60 kg/ha, K 60 – 80 kg/ha, N 30 – 40 kg/ha (np. podczas krzewienia).Niewątpliwie zawsze powinniśmy zadbać o odczyn naszej gleby.

 

Nasze użytki powinniśmy wzbogacać o najbardziej wartościowe gatunki traw (życice, kupkówka, tymotka łąkowa, kostrzewa łąkowa) i roślin motylkowatych (kończyny, lucerna, komonica). Komponowanie własnych mieszanek do podsiewu jest trudne na polskim rynku, lecz jeśli mamy taką możliwość powinniśmy z tego skorzystać. Najczęściej jednak kupujemy gotowe mieszanki. Wykonując mieszanki traw i roślin motylkowatych możemy zaprawić nasiona przed siewem Nitraginą lub Azotabakteryną. Nitraginę stosujemy w celu lepszego rozwoju bakterii wiążących azot atmosferyczny u roślin motylkowatych.

 

Nie mając własnego sprzętu możemy zlecić usługę wykonania zabiegu podsiewu traw. Koszt takiej usługi mieści się w granicach 150 – 200 zł (zależy od rejonu).

 

Zachęcam gorąco do renowacji naszych użytków zielonych, bo bez nich nie będzie mleka ani wołowiny.

 

 

Pozdrawiam

Inż. Maciej Wałachowski

 

 

 

Zaloguj się aby dodać komentarz