Jak obliczyć opłacalność chowu? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
jak-obliczyc-oplacalnosc-chowu
PYTANIE:

Mam pytanie dotyczące hodowli bykow czy to jest opłacalny biznes czy nie, bo mam wiate w której mogl pomiescic 9szt i czy na takiej ilości bendzie jakiś dochód czy nie. Pozdrawiam.


 
ODPOWIEDŹ:
Witam,

Najpierw należy zastanowić się przede wszystkim czy zwierzęta będą/są na uwięzi czy luzem, i czy żywić je intensywnie, półintensywnie czy może ekstensywnie, jakie przyrosty dobowe masy ciała mają osiągać/osiągają buhaje/buhajki? W jakim wieku są i w jakim wieku chciałby je Pan sprzedać? Dalej - co bazą paszową dla tych zwierząt, czym będą żywione i w jakich ilościach planuje Pan  je zadawać. Czy wystarczy tych pasz w gospodarstwie na około roku (ponad rok) – czyli należy zaplanować preliminarz pasz. Szczególną uwagę należy zwrócić na koszty związane z wyprodukowaniem pasz (zakup materiału siewnego, nawozów, paliwa, itp.) i z zakupem mieszanek paszowych, dodatków, premiksów  itd. Jeśli nie wystarczy pasz i będzie trzeba je kupować – tworzą się kolejne koszty „wyprodukowania” sztuk w dojrzałości rzeźnej. Hodowcy często nie biorą pod uwagę kosztów wyprodukowania pasz, a  przecież koszty związane z żywieniem zwierząt są jednymi z najwyższych jakie ponoszone są w produkcji zwierzęcej.

Mając wyliczone ile kosztowało hodowcę wyprodukowanie pasz (przyda się zapisanie ile się ich wyprodukowało), należy doliczyć do tego koszty leczenia zwierząt, nie zapominając oczywiście o kosztach pracy własnej, kosztach specjalnych (dezynfekcja, deratyzacja, dezynsekcja), itp.

Ustala się wartość buhajów – ile zł otrzyma się za zwierzę w wadze żywej czy WBC.

Po zliczeniu tego wszystkiego – łatwo wyliczyć ile właściwie kosztowało Pana wyprodukowanie 1 kg przyrostów masy ciała samego zwierzęcia czy 1 kg wołowiny, a przede wszystkim wielkość nadwyżki bezpośredniej czyli wyliczenie opłacalności chowu tych 9 sztuk (przychody – koszty = nadwyżka bezpośrednia). Jeżeli nadwyżka ta jest niewielka – istnieje ryzyko braku opłacalności chowu.

Mam nadzieję, że choć w pewnym stopniu pomogłam Panu w rozwiązaniu dylematu i moje uwagi przydadzą się Panu przy dość prostym obliczeniu opłacalności chowu.

 

Pozdrawiam,

inż. Marlena Michalska


Zaloguj się aby dodać komentarz