Użytki zielone - co zrobić gdy zabraknie objętościowych? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
uzytki-zielone-co-zrobic-gdy-zabraknie-objetosciowych
PYTANIE:Witam mam mam pytanie chciałbym jałowki miesne kupic... Czy jest mozliwosc hodowli bez łak poniewaz nie posiadam użytków zielonych? 

ODPOWIEDŹ:

Witam,

Bydło z powodzeniem można utrzymywać w gospodarstwie (bez wypasu, w różnych systemach w zależności od liczby utrzymywanych zwierząt). Oczywiście bez użytków zielonych może być to bardzo kosztowne, ponieważ podstawową paszą jaką pobierają przeżuwacze, szczególnie jałówki hodowlane, są pasze objętościowe. Niestety najtańszą paszą w ich żywieniu jest trawa pastwiskowa. Siano, czy sianokiszonkę pozostaje kupić, a pozostałe objętościowe (z gruntów ornych) – wyprodukować we własnym zakresie. Sam dodatek pasz treściwych zalecany jest jedynie przy skarmianiu pasz objętościowych słabej jakości oraz 2-3 tygodnie po pokryciu/inseminacji, by poprawić płodność w stadzie.

Ważnym jest odpowiedni skład chemiczny posiadanej paszy objętościowej i jej jakość, co w efekcie przekłada się na dawki pokarmowe, które w tym przypadku należałoby dokładnie przemyśleć i obliczyć.

 

Pozdrawiam,

inż. Marlena Michalska


Zaloguj się aby dodać komentarz