Utrzymanie cieląt w mroźne dni: iglo czy budynek? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
utrzymanie-cielat-w-mrozne-dni-iglo-czy-budynek
  PYTANIE:   Czy zimny wychów jest zalecany nawet w mroźne dni? Który odchów cieląt jest lepszy konwencjonalny (w budynkach) czy zimny np. w budkach typu igloo?  

ODPOWIEDŹ:

 

Pomieszczenia odgrywają istotną rolę w odchowie cieląt. Warunki w nich panujące oraz zastosowane rozwiązania konstrukcyjne wpływają nie tylko na wzrost, rozwój oraz zdrowotność zwierząt, ale również na mikroklimat i samopoczucie cieląt, co w konsekwencji przekłada się na ich użytkowość.

 

Odchów w budkach staje się coraz bardziej popularny. Najnowsze informacje na temat zdrowego odchowu cieląt wskazują, że zimny wychów jest korzystniejszy niżeli konwencjonalny, ponieważ zahartowane zwierzęta mniej chorują i dobrze się rozwijają. Cielęta zaraz po urodzeniu przenoszone są do budek znajdujących się na zewnątrz budynków. Budki mogą być wykonane zarówno z drewna jak i tworzyw sztucznych (igloo).

 


Cielęta przebywają w nich do ok. 2 tygodni życia (potem przenoszone są do większych kojców zbiorowych).  Wysoce istotnym czynnikiem jest tu jednak wentylacja. W budkach jest możliwa jedynie wentylacja naturalna. Przy czym należy pamiętać, że zimą nie można dopuścić do przeciągów – wystarczy zasłonić odpowietrznik w tyle budki. Można je również częściowo zasłaniać w szczególnie wietrzne i deszczowe dni.

 


Nie jest problemem pozostawienie cieląt w budce w czasie zimy (nawet do -30°C), jednak muszą mieć zapewnioną wystarczającą ilość suchej słomy i zwiększoną dawkę mleka/preparatu mlekozastępczego.

Pozdrawiam,

inż. Marlena Michalska

 

 

Źródła:

Czasopisma:

A. Walendowska, „Dobrostan krów mlecznych na każdym etapie ich życia”, Bydło 11/2013

„Zamykać, nie zamykać”, top agrar Polska 11/2013

„Cielętom też jest gorąco”, top agrar Polska 7/2013

K. Kwiatkowski, „Profilaktyka w odchowie cieląt”, Bydło 9/2013

H. Grodzki, „Żywienie i wychów cieląt i jałówek hodowlanych”, Warszawa 1999

 

 

Zaloguj się aby dodać komentarz