Buhajki z krowami: razem czy osobno? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
buhajki-z-krowami-razem-czy-osobno
  PYTANIE:
Czy opasane buhajki można utrzymywać razem z krowami w jednej oborze luzem w kojcach grupowych na posadce szczelinowej. Czy obecność krów nie będzie miała wpływu na przyrosty buhajków ze względu na podniecenie buhajków. Dziękuje za wyczerpującą odpowiedz.

 

ODPOWIEDŹ:

 

Czy można utrzymywać różne grupy zwierząt w systemie wolnostanowiskowym w jednej oborze? Nie ma w tej kwestii przeciwwskazań.  Przy czym należy pamiętać, że w utrzymaniu bydła mięsnego zaleca się wydzielenie czterech rodzajów pomieszczeń dla następujących grup technologicznych (sektorów): dla krów matek z cielętami, młodzieży hodowlanej, opasów oraz buhaja rozpłodowego. Poszczególne grupy umieszczane są w odpowiednio przygotowanych kojcach zbiorowych W kojcach grupowych, bez wydzielonych stanowisk, bez ściółki - nie utrzymuje się krów, jałówek powyżej 7 miesiąca ciąży i buhajów. Można tak natomiast utrzymywać opasy. Krowy i jałówki powyżej 7 m-ca ciąży powinny przybywać w kojcach z wydzielonymi boksami legowiskowymi. Należy pamiętać, że wymiary kojców dla tych grup zwierząt są różne (inne dla krów a inne dla bydła opasowego do 300 kg, 300-450 kg i opasów powyżej 450kg).

 

Rodzaj i ilość stosowanych pasz musi być dostosowana do stanu fizjologicznego, masy ciała i użytkowania zwierząt. Należy pamiętać, że nie żywimy tak samo różnych grup zwierząt (inaczej żywimy krowy, a inaczej opasy). Zbilansowanie dawek pokarmowych dla poszczególnych grup technologicznych zapewni najlepszą efektywność żywienia, zapobiegnie nadmiernemu zużyciu pasz i uwalnianiu dodatkowej ilości produktów przemiany materii do środowiska.

Pozdrawiam,

inż. Marlena Michalska

 

Źródła:

Warunki utrzymywania bydła w świetle obowiązujących przepisów, Poznań 2013

isap.sejm.gov.pl

www.bydlo.com.pl

H.Grodzki „Chów bydła miesnego”, Poznań 2009

 

Zaloguj się aby dodać komentarz