Jakie czynniki wpływają na opas bydła? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
jakie-czynniki-wplywaja-na-opas-bydla
Najważniejsze z w/w. czynników to: żywienie do którego też zaliczymy: typ i intensywność opasu, jakość skarmianych pasz itp., rasę zwierząt, pokrój zwierząt, ich płeć, zdrowie, system utrzymania i inne. Zwierzęta kierowane do opasu powinny się charakteryzować szybkim tempem wzrostu, późnym dojrzewaniem, dobrym wykorzystaniem paszy – są to cechy, które determinują wydajność rzeźną zwierząt.


Z punktu widzenia pokroju to największą przydatnością do opasu charakteryzują się zwierzęta wysokie, szerokie w guzach barkowych, w grzbiecie i zadzie, które wykazują tzw. „rozmach życiowy”. .Najmniej przydatne są zwierzęta niskie i wąskie, lub niskie i szerokie , tzw. budowy „wałeczkowatej.


Płeć zwierząt jest bardzo istotnym czynnikiem, gdyż przyrosty masy ciała buhajków są o 15-20% wyższe niż jałówek przy tym samym poziomie żywienia. Buhajki lepiej wykorzystują paszę, ponadto obserwujemy u nich korzystne oddziaływanie hormonów męskich jako stymulatorów wzrostu, co zwłaszcza wyraźnie widać przy porównaniu wyników opasu buhajków i wolców.


Zdrowie zwierząt jest gwarantem powodzenia w ich opasie. Zwierzęta kierowane na opas powinny być odrobaczone. W czasie odchowu w okresie cielęcym nie powinny chorować na biegunkę albo zapalenie płuc. Oba wymienione schorzenia powodują obniżenie średnich przyrostów dobowych masy ciała.


Chów wolnostanowiskowy opasów zwiększa ich zapotrzebowanie pokarmowe i jeżeli ono nie było by pokryte to będzie powodować niższe przyrosty masy ciała. Ponadto chów wolnostanowiskowy opasanych zwierząt, zwłaszcza na podłodze rusztowej sprzyja urazom mechanicznym i chorobom kończyn (kulawiznom).


Początkowa i końcowa masa ciała także istotnie wpływają na wyniki opasu. Początkowa masa ciała zwierząt kierowanych na opas zwierząt winna wynosić od 120 do 150kg. Wtedy zwierzęta są już dobrze przygotowane do pobierania pasz objętościowych, jak również mają już wykształcone proporcje między poszczególnymi partiami ciała, a to z kolei pozwala wnioskować o przydatności zwierząt do opasu. Końcową masę ciała należy ustalić na takim poziomie, aby umożliwić zwierzętom opasanym zrealizowanie ich predyspozycji genetycznych do opasu.


(Autor prof. dr hab. Jan Szarek)

Zaloguj się aby dodać komentarz