Zakładanie grup producentów rolnych - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
 PYTANIE:Mam pytanie odnośnie zakładania grup producentów rolnych, której celem nie jest sprzedaż produktów lecz wspólny zakup sprzętów, środków do produkcji, nasion i itp. 

Moje pytanie jest następujące: czy do takich celów warto zakładać grupę producentów rolnych, czy wystarczy nieformalna współpraca pomiędzy rolnikami?

Czy w momencie składania wniosku o wspólny zakup sprzętu trzeba tą formę współpracy jakoś zalegalizować.

Jak wygląda forma rozliczeń takich grup, kto z udziałowców powinien składać wniosek jeśli jest to tylko forma współpracy pomiędzy rolnikami, z jakich pieniędzy unijnych mogą skorzystać?

 


ODPOWIEDŹ:

 

Czy do takich celów warto zakładać grupę producentów rolnych, czy wystarczy nieformalna współpraca pomiędzy rolnikami?

W przypadku formalnego utworzenia grupy Producentów jest możliwe skorzystanie z dofinansowania na inwestycje lub odliczenie chociażby podatku VAT od poniesionych kosztów, wszystko zależy od tego na jakich zasadach prowadzi się obecnie gospodarstwo.

W przypadku nieformalnej współpracy nie można skorzystać chociażby ze wspólnego zakupu nasion i środków ochrony roślin, bo faktura czy inne dokumenty zakupu będą gospodarstwo reprezentujące w danej kwestii grupę, a to z kolei jest niezgodne z Wymogami Wzajemnej Zgodności i może skutkować obniżeniem płatności bezpośrednich.

W związku z powyższym niestety nieformalna współpraca w tej kwestii jest nie wystarczająca.

Chyba że negocjują Państwo wspólnie za określoną partię środków produkcji a dokumenty są wystawiane na każde gospodarstwo.

 

Czy w momencie składania wniosku o wspólny zakup sprzętu trzeba tą formę współpracy jakoś zalegalizować.

Moment rejestracji grupy zależy od działania z którego chce się skorzystać. W przypadku wspólnego użytkowania sprzętu przez rolników z działania Modernizacja Gospodarstw Rolnych, był możliwy wspólny zakup sprzętu przez rolników bez rejestracji grupy, ale to działanie już się najprawdopodobniej wyczerpało.

W przypadku innych działań, i wspólnego zakupu środków produkcji należy rozpatrzeć sprawę indywidualnie - co jest najbardziej opłacalne dla grupy. Przede wszystkim forma prawna i zakres działalności oddelegowany na grupę.

 

 

Jak wygląda forma rozliczeń takich grup, kto z udziałowców powinien składać wniosek jeśli jest to tylko forma współpracy pomiędzy rolnikami, z jakich pieniędzy unijnych mogą skorzystać?

Formy rozliczeń w zależności od formy prawnej grupy producenckiej wyglądają różnie, a co za tym idzie mogą skorzystać z różnych linii dofinansowania realizowanych inwestycji.

 

Pozdrawiam,

dr inż. Adam Drosio

Zaloguj się aby dodać komentarz