dopłaty do bydła mięsnego - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
doplaty-do-bydla-miesnego
PYTANIE: planuje kupić bydło mięsne, dopiero zastanawiam sie nad rasom.
Jakie dopłaty mogę dostać za bydło, co zrobić, żeby dostać ich więcej?
Dopiero planuję stado i nie znam się jeszcze na dopłatach, proszę o informacje jak można "zarobić" na mięsnych. ODPOWIEDŹ: 

Jest to podstawowe proste pytanie, na które niestety ale nie ma prostej odpowiedzi, gdyż jak każda produkcja zwierzęca, tak i chów bydła ma szereg zależności, siedliskowych, struktury gospodarstwa – użytków, wyposażenia w maszyny i urządzenia oraz odpowiedniego doboru rasy do oczekiwań rynku oraz parametrów gospodarstwa.

 

Podstawową kwestią jest zapewnienie właściwego żywienia zwierząt w poszczególnych etapach wzrostu, szczególnie należy zwrócić uwagę na zbilansowanie dawki pokarmowej dostosowanej do potrzeb zwierząt.

 

Najlepiej jeśli jest to możliwe wykorzystując pasze wyprodukowane i przygotowane w gospodarstwie – jest to najtańsze, a jeśli nie to wykorzystanie pasz które są dostępne.

 

Pełnoporcjowe pasze dla bydła są efektywne ale nie najtańsze. Dlatego najlepiej jak stanowią uzupełnienie dawki pokarmowej.

 

Kolejnym elementem jest dobór odpowiedniej rasy do warunków gospodarstwa i oczekiwań rynku.

 

Ważnym aspektem całej produkcji jest maksymalne wykorzystanie infrastruktury gospodarstwa, tak by produkcja była efektywna przy jak najniższych nakładach pracy ludzkiej, maszyn i urządzeń oraz środków pieniężnych.

 

Dopiero na końcu są dopłaty, które są jedynie wartością dodaną do produkcji i należało by tak kalkulować produkcję by uzyskać jej opłacalność bez dopłat.

 

Bardzo istotnym, podstawowym warunkiem uzyskania dochodu z chowu bydła mięsnego jest kontrola procesu i sterowanie nim, tak by uzyskać oczekiwany produkt pod względem masy i jakości przy jak najniższych kosztach. Szczególnie w obecnej sytuacji na rynku.

 

Aktualnie nie są przyznawane dopłaty do bydła mięsnego. Jeśli chodzi o inne dopłaty temat jest bardzo złożony i obejmuje ponad dwadzieścia pakietów rolno środowiskowych poza płatnościami bezpośrednimi JPO i UPO oraz płatnościami ONW. Do udzielenia kompletnej odpowiedzi niezbędne są dokładniejsze informacje na temat struktury Pańskiego gospodarstwa, między innymi wielkości TUZ i gruntów ornych czy struktury zasiewów. Dobór odpowiednich płatności i pakietów zależy od indywidualnej analizy warunków gospodarstwa.

 

W zależności od sytuacji na rynku i warunków w gospodarstwie, odpowiedź na pytania będzie inna i wymaga zweryfikowania.

 

 

 

Pozdrawiam,

dr inż. Adam Drosio

Zaloguj się aby dodać komentarz