Kto odpowiada finansowo za zobowiązania i długi grupy producentów rolnych w dostępnych formach prawnych? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
W spółce z o.o.: - udziałowcy spółki ponoszą odpowiedzialność finansową za zobowiązania spółki tylko do wysokości wniesionych udziałów – ich prywatny majątek nie jest zatem zagrożony. (udziałowcy odpowiadają w pełnym stopniu tylko za zobowiązania spółki wobec Skarbu Państwa) - zarząd spółki – w przypadku działania na szkodę spółki przez członków zarządu lub nie wykonania odpowiednich działań (np. zbyt późne zgłoszenie wniosku o upadłość i tym samym narażenie wierzycieli na straty) członkowie zarządu spółki odpowiadają całym swoim majątkiem osobistym

W spółdzielni:

- członkowie spółdzielni – uczestniczą w pokrywaniu strat tylko do wysokości zadeklarowanych udziałów. Nie odpowiadają majątkiem osobistym wobec wierzycieli za zobowiązania spółdzielni.

- członek zarządu i rady nadzorczej – winny zaniedbań lub czynu, przez które spółdzielnia poniosła szkodę, osobiście odpowiada finansowo za te szkody.

W zrzeszeniu i stowarzyszeniu:

- członkowie – nie uczestniczą w pokrywaniu strat oraz nie odpowiadają finansowo wobec wierzycieli za zobowiązania organizacji.

- członkowie zarządu – podobnie jak w innych formach prawnych ponoszą osobistą odpowiedzialność finansową za czyny i zaniedbania, które naraziły organizację lub wierzycieli na stratę.

 

Zaloguj się aby dodać komentarz