Uważaj na motylicę - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
uwazaj-na-motylice
Motylica wątrobowa jest pasożytem wątroby osiągającym długość około 3 cm. Ich kształt przypomina spłaszczony liść.

Cykl rozwojowy motylicy zaczyna się od przedostania się jaj pasożyta razem z żółcią do przewodu pokarmowego żywiciela ostatecznego. Żywicielem takim może być zarówno bydło jak i człowiek. Z przewodu pokarmowego motylica zostaje usunięta wraz z kałem. Po opuszczeniu żywiciela, w środowisku potrafi przeżyć nawet pół roku.
Pierwsze pokolenie larw wylega się w zbiornikach wodnych. Larwa ta w kolejnym etapie wnika do ciała ślimaka (Błotniarki moczarowej), gdzie przechodzi liczne przekształcenia oraz rozmnaża się. Proces ten trwa około 2 miesięcy. Po dwóch miesiącach opuszcza swojego żywiciela czekając na połkniecie przez żywiciela ostatecznego (bydło, człowiek). Jeśli nie nastąpi to w ciągu doby,  larwy te otaczają się osłonką i przyczepiają do roślin wodnych. Otrąbiając się przyjmują formę inwazyjną. W tej formie potrafią przeżyć nawet 6 miesięcy w niskich temperaturach (-15 °C).  Natomiast gdy zje larwę żywiciel ostateczny, przedostaje się ona razem z trawą do przewodu pokarmowego żywiciela. W przewodzie pokarmowym otoczka larwy ulega strawieniu, a larwa przedostając się do krwioobiegu dociera do przewodów żółciowych. W przewodach spokojnie dorasta i osiąga dojrzałość płciową.

Motylica u ludzi Zakażenie larwa następuje najczęściej poprzez picie wody z rowów, stawów czy innych wód powierzchniowych. Innym sposobem jest gryzienie traw lub siana z podmokłych obszarów. U ludzi wywołuje chorobę znaną jako fascioloza. Pasożyty powodują wewnętrzne krwotoki,  mechaniczne zaczopowanie przewodów żółciowych,  liczne uszkodzenia wątroby powodujące ciężkie schorzenia narządu. W cięższych przypadkach dochodzi do śmierci. Choroba ma charakter przewlekły, ponieważ dojrzałe motylice mogą żyć w wątrobie nawet kilka lat.
Fascioloza objawia się zaburzeniami trawienia i funkcjonowania wątroby np.. nieprawidłowe wydzielanie żółci, a w skrajnych przypadkach żółtaczka. Rozpoznanie choroby opiera się na badaniach kału pod względem obecności jaj.
Profilaktyka polega na kontroli wody pitnej.

Motylica u bydła
Objawy silnych inwazji to: bolesność okolic wątroby, biegunka, niedokrwistość. W przypadku choroby motyliczej można zaobserwować wychudzenie, zmniejszenie apetytu, biegunki, spadek mleczności, pogorszenie stanu sierści, obrzęki na przedpiersiu i szyi. W bardzo ciężkich przypadkach występuje niedokrwistość i żółtaczka
Diagnozowanie: badania hematologiczne i biochemiczne surowicy. W przewlekłej chorobie badania krioskopowe w celu wykrycia pasożytów (przywr).

Zapobieganie i zwalczanie
Pielęgnacja pastwisk (melioracja), unikanie wypasu w pobliżu naturalnych zbiorników wodnych, pojenie wodą pitną. W przypadku inwazji pastwisk motylicą terenów nie osuszać, można przeznaczyć na kiszonkę.

Zaloguj się aby dodać komentarz