Wszawica a wszołowica - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
wszawica-a-wszolowica
Wielu hodowców bydła często kojarzy dane choroby, ale czym one się różnią? A może jest to to samo? Skąd się biorą, jak im zapobiegać i jak je leczyć?Zapraszamy do lektury naszej pigułki wiedzy a wszystkiego się dowiecie.Przyczynami powstania wszawicy i wszołowicy jest inwazja danych pasożytów zewnętrznych. Wszawicę wywołują wszy natomiast wszołowicę wszoły. Objawami występowania tych chorób są:
  • Świąd objawiający się nadmiernym ocieraniem się zwierząt o różne przedmioty, lizaniem skóry, wyłysieniami;
  • Anemia przy ciężkich inwazjach, niedokrwistość;
  • Zmniejszone przyrosty masy ciała a następnie wychudzenie;
  • Zmniejszona produkcja mleka u krów;
  • Przy dokładnym przeglądzie sierści zwierząt można zaobserwować jaja tych pasożytów.

Pamiętajmy także, że pojawianie się jakichkolwiek pasożytów osłabia organizm zwierzęcia i zwiększa jego podatność na inne choroby.

W zdiagnozowaniu danej choroby pomocne mogą być badania parazytologiczne włosów i zeskrobin na granicy wyłysień. Najczęściej jaja występują na szyi i w okolicach uszu. Często można spotkać je także na podgardlu, okolicach pyska, oczu oraz nasady ogona.

 

Leczenie

Rozpoczynamy gdy znajdziemy średnio więcej niż trzy jaja pasożytów bądź pasożyty na około 6 cm2 powierzchni skóry zwierzęcia. Leczenie polega na stosowaniu oprysków pasożytobójczych i stosowania suplementacji witaminą H, która przyspiesza odrost włosów.

 

Zapobieganie

Profilaktyczne stosowanie oprysków pasożytobójczych.

 

 

źródła: www.beefmagazine.com, www.ppr.pl

 

Zaloguj się aby dodać komentarz