Bezstresowe odsadzanie - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
bezstresowe-odsadzanie
Jeśli w naszym gospodarstwie wychowujemy cielęta przy mamkach, to nieuchronnie musi przyjść moment odsadzenia. To w jaki sposób przeprowadzimy ten proces, może mieć wpływ na zdrowotność i kondycję odsadka i wyniki opasu. Ważne jest aby następstwem odsadzania był jak najmniejszy stres u cielęcia. Efektem źle przeprowadzonej separacji młodych zwierząt od mamek, może być spadek apetytu, problemy ze zdrowiem oraz najbardziej widoczna i słyszalna wokalizacja.Podawanie ciepłej wody

Aby zmniejszyć stres u cieląt, można podawać im po odsadzeniu ciepłą wodę. Takie pójło ma być zastępstwem mleka. Jak podaje literatura, taki zabieg zmniejsza wokalizację nawet trzykrotnie. Cielęta mniej muczą, co oznacza, że stres związany z odsadzeniem jest mniejszy. Warto więc spróbować tej metod.

Odsadzanie dwuetapowe

Innym sposobem zmniejszenia stresu podczas odłączania cieląt od mamek jest zastosowanie odsadzania dwuetapowego. Polega ono na zastopowaniu karmienia cieląt przez mamki, przy jednoczesnym pozostawieniu zwierząt ze sobą. Można to osiągnąć m.in. poprzez założenie na wymię krowy specjalnego ochraniacza, który uniemożliwi cielęciu pobieranie mleka. Inną metodą jest podawanie krowom w iniekcji hormonów, które mają zakończyć laktację.

Mniej inwazyjną metodą, która jednocześnie wydaje się prostsza jest zastosowanie antyssacza. Jest to urządzenie podobne do tych, które są używane w celu zapobiegania samo zdajania się krów mlecznych. Z tą jednak różnicą, że nie powoduje on bólu u mamki (nie posiada kolców).

Antyssacz pod nazwą handlową QuietWean jest patentem opracowanym w Kanadzie. Jest to jak na razie najprostsze w zastosowaniu urządzenie służące do dwuetapowego odsadzania. Antyssacz QuietWean w naszym kraju można zamówić poprzez stronę herefordwarmia.pl. Klipsy sprzedawane są w pakietach po 10 szt. Cena netto wynosi 19 zł/szt.

Metoda dwuetapowa ogranicza do minimum stres związany z odsadzaniem, ponieważ cielęta przebywają nadal z mamkami. W komfortowych dla nich warunkach oduczają się pobierania mleka. Dzięki temu podczas odsadzania odchodzi stres związany z potrzebą ssania krów.

 

https://www.youtube.com/watch?v=bPsw3VfjH8s

Zaloguj się aby dodać komentarz