Pryszczyca rzekoma, czyli choroba niebieskiego języka - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
pryszczyca-rzekoma-czyli-choroba-niebieskiego-jezyka
W Polsce choroba niebieskiego języka jest potocznie nazywana pryszczycą rzekomą. Jest to choroba zakaźna lecz niezaraźliwa wirusowo, która dotyka głównie przeżuwaczy, najczęściej owce, rzadziej bydło i kozy oraz innych dziko żyjących przeżuwaczy.  Po raz pierwszy choroba została rozpoznana w Południowej Afryce pod koniec XIX wieku. Obecnie występuje na w Afryce, obydwóch  Amerykach, Australii, południowej Azji, Oceanii, niektórych krajach Europy południowej, a ostatnio również północno-zachodniej.  

Według Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt  Polska była krajem wolnym od choroby niebieskiego języka do 2006 roku, kiedy to zanotowano pierwszy przypadek tej choroby. Obecnie jest ona w kraju zwalczana z urzędu.

 

Bydło zaraża się częściej niż owce, zaś sam przebieg choroby jest z reguły łagodny z reguły jest brak objawów klinicznych. Okres wylegania choroby może być długi i objawy kliniczne mogą pojawić się nawet po 60–80 dniach po zakażeniu. Objawy jeżeli wystąpią to ograniczają się najczęściej do gorączki, ślinotoku, zaczerwienienia i obrzęku błony śluzowej jamy ustnej oraz obecności pęcherzy i owrzodzeń w okolicy przyzębia, rzadziej na końcu języka. Czasami może wystąpić zapalenie koronki i tworzywa racic. U krów mlecznych może mieć miejsce łuszczenie się naskórka strzyków i powstawanie strupów.

 

Zaloguj się aby dodać komentarz