Międzyplony ścierniskowe - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
miedzyplony-scierniskowe
Małe żniwa już ruszyły w całej Polsce, duże żniwa ruszą niebawem. Warto więc zastanowić się co wysiać na międzyplon ścierniskowy.W przypadku rzepaku, który wcześnie schodzi z pola, możemy wysiać sporo roślin poplonowych, które wymagają długiego okresu wegetacji. W praktyce nie stosuje się tego, ponieważ rzepak sam w sobie jest dobrym przedplonem do uprawy zbóż. Najczęściej wysiewaną rośliną jest pszenica ozima.

Sprawa ma się inaczej w przypadku jęczmienia ozimego, który zbierany jest jeszcze wcześniej niż rzepak ozimy. Z tą różnicą, że zostawia najgorsze stanowisko pod uprawę zbóż z pośród wszystkich roślin uprawnych. Po jęczmieniu ozimym możemy wysiewać takie gatunki roślin poplonowych, które wymagają długiego okresu wegetacji. Do takich roślin zaliczamy wszystkie motylkowe i ich mieszanki, zboża, np. owies, jęczmień, słonecznik, oraz kapustę pastewną. Rośliny wysiewane w późniejszym terminie, tj. do 15 sierpnia, powinny mieć krótszy okres wegetacji. Są to gorczyca biała, facelia, rzodkiew oleista. Międzyplony te, wysiewamy po roślinach później schodzących z pola, takich jak pszenica, pszenżyto ozime, czy owies. Pamiętajmy też, że wszystko jest zależne od pogody i regionu kraju.

Międzyplony ścierniskowe, mają korzystny wpływ na glebę. Zwiększają zawartość materii organicznej, swoimi korzeniami drenują profil glebowy, pomagają w walce z zachwaszczeniem oraz chorobami zbóż. Przekłada się to na większe plony, lepszej jakości, a do tego pozwalają zaoszczędzić pieniądze na przyszłe nawożenie, czy środki ochrony roślin. Rośliny motylkowate żyjące w symbiozie z bakteriami, asymilują azot z powietrza, następnie wbudowując go w swoją strukturę, facelia wraz z łubinem mogą „odblokować” fosfor znajdujący się w glebie, ponieważ korzystają z form trudno/nie dostępnych, dla innych roślin uprawnych.

W przypadku chowu bydła mięsnego międzyplony ścierniskowe mogą być uzupełnieniem bazy paszowej. Dużym powodzeniem z pośród międzyplonów wysiewanych wcześniej cieszą się mieszanki roślin motylkowych z owsem i/lub jęczmieniem. Mniej popularny jest słonecznik w czystym siewie lub mieszankach z motylkowymi. Wszystkie te mieszanki możemy zakisić w pryzmach, czy balotach (w przypadku słonecznika zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie prasa z rotorem).
Mieszankę motylkowych ze zbożami możemy spasać bezpośrednio, wypasając lub przywożąc zielonkę. Rośliny te charakteryzują się dobrymi właściwościami odżywczymi. Gorczyca i facelia są również chętnie pobierane przez bydło. Musimy tylko pamiętać o włąściwym terminie zbioru, a przypada on przed kwitnieniem obydwu gatunków (gorczyca po przekwitnięciu staje się gorzka, natomiast facelia drewnieje).

Podsumowując, wysiew międzyplonów ścierniskowych, uzdrowi naszą glebę, może uzupełnić bazę paszową, a do tego uszczęśliwić nasze zwierzęta. Właśnie dlatego zachęcamy do wysiewu międzyplonów ścierniskowych.

Napisał: JC

Zaloguj się aby dodać komentarz