Mikroklimat budynków inwentarskich jako element dobrostanu zwierząt - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
mikroklimat-budynkow-inwentarskich-jako-element-dobrostanu-zwierzat
Zwierzęta gospodarskie emitują do otoczenia: ciepło ,dwutlenek węgla amoniak i parę wodną, jednym z ważniejszych czynników mający wpływ na organizm zwierzęcia jest temperatura powietrza mająca wpływ na wielkość wymiany cieplnej, przy spadku temperatury wzrasta tempo przemiany procesów, gdy temperatura wzrasta tempo przemiany materii maleje.

Wysoka wilgotność połączeniu z niską temperaturą jest bardzo niebezpieczna dla zwierząt następują duże straty ciepła w organizmie. Przebywanie zwierząt w zimnych wilgotnych budynkach powoduje trudności w oddychaniu, spadek apetytu pogorszenie procesów trawiennych. Duża wilgotność zwiększa przeżywalność szkodliwych mikroorganizmów, które są bardzo niebezpieczne dla młodych organizmów u których nie są w pełni wykształcone mechanizmy obronne, z kolei niska wilgotność i wysoka temperatura powoduje wysychanie błon śluzowych w wyniku czego powstają pęknięcia, przez które łatwo dostają się szkodliwe mikroorganizmy powodujące niebezpieczne choroby u zwierząt. np. u bydła temperatura panująca w oborze powyżej 30 stopni powoduje spadek mleczności o 20% mleku, wzrasta poziom komórek somatycznych, zaburzenia w płodności ,zapewnienie optymalnej temperatury zapewnia sprawny system wentylacji .

Prawidłowo działająca wentylacja jest podstawowym warunkiem utrzymania w normie szkodliwych domieszek gazowych i wilgotności. Dla zwierząt optymalna wilgotność powinna się mieścić przedziale 65-80 %.

Szkodliwe dla zwierzą są przeciągi w budynkach inwentarskich, przeciągi powstają na wskutek zbyt dużego przepływu powietrza, optymalna prędkość przepływu powietrza powinna wynosić latem 0,4m/s w okresie zimy 0,2 m/s.

W wyniku oddychania zwierząt, wydychane powietrze znacznie różni się od powietrza atmosferycznego, wydalane powietrze zawiera więcej dwutlenku węgla, amoniaku, siarkowodoru, metanu.

Dwutlenek węglanie jest gazem zbyt szkodliwym dla zwierząt ,jednak wysokie stężenie powoduje ograniczenie pobierania tlenu przez organizm, powstaje wtedy niebezpieczne niedotlenienie organizmu ,osłabienie mechanizmu obronnego.

Dopuszczalne stężenie dwutlenku węgla nie może przekraczać 0,3% (3000ppm), przekroczenie tej granicy stanowi zagrożenie dla zwierząt i świadczy po niewydolności wentylacji.

Amoniak jest gazem duszącym i drażniącym atakuje oczy, drażni krtań oraz płuca, reakcją na podwyższoną zawartość amoniaku jest podatność zwierząt na choroby układu oddechowego, przy wysokim stężeniu powstają na różnych organach wewnętrznych nadżerki, którymi dostają się do organizmu szkodliwe czynniki chorobotwórcze

Niebezpiecznym dla zdrowia zwierząt jest siarkowodór, który powstaje w wyniku rozkładu w warunkach beztlenowych resztek zawierających aminokwasy siarkowe. Jest to gaz bardzo toksyczny, podrażnia błony śluzowe ,wywołujące stany zapalne dróg oddechowych ,i układu pokarmowego, przyczynia się do obniżania odporności.

Oświetlenie- w pomieszczeniach inwentarskich dla prawidłowej produkcji potrzebne jest odpowiednie oświetlenie czyli stosunek ilościowy powierzchni okien do powierzchni podłogi w budynkach dla bydła, stosunek ten powinien wynosić 1:10 dla bydła opasowego może kształtować się na poziomie1:20.

Zabrudzone lub pokryte lodem szyby obniżają stopień   naświetlenia nawet o 15-55%. Trzoda i bydło musi mieć zapewnione światło dzienne prze minimum 8 godzin dziennie dla większości zwierząt dorosłych optymalne natężenie światła sztucznego to poziom wat 2-3 na metr kwadratowy, światła jarzeniowego 8-12 wat na metr kwadratowy. Stosunek okien do podłogi 1;18/20.


Źródło: PODR

Zaloguj się aby dodać komentarz