Wysłodki buraczane w żywieniu bydła mięsnego - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
Szkody wyrządzone przez psa należącego do rolnika będą pokryte z OC

Sąd najwyższy zdecydował że to nie rolnicy powinni ponosić konsekwencje finansowe szkód. Teraz szkody wyrządzone przez psy rolników będą obejmowane...

Sąd najwyższy zdecydował że to nie rolnicy powinni ponosić konsekwencje finansowe szkód. Teraz szkody wyrządzone przez psy rolników będą obejmowane...

Sąd najwyższy zdecydował że to nie rolnicy powinni ponosić konsekwencje finansowe szkód. Teraz szkody wyrządzone przez psy rolników będą obejmowane...

Arrow
Arrow
PlayPause
Slider


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
wyslodki-buraczane-w-zywieniu-bydla-miesnego
Wysłodki buraczane są produktem ubocznym przemysłu cukrowniczego. Powstają w wyniku wyługowania wodą rozdrobnionych buraków cukrowych i innych składników rozpuszczalnych w wodzie w trakcie procesu wytwarzania cukru. Stanowią cenną paszę dostępną głównie w okresie kampanii cukrowniczej. Wysłodki stosujemy w żywieniu zwierząt w kilku formach: świeże i świeże prasowane w czasie kampanii cukrowniczej, suszone i zakiszane poza sezonem.

Wysłodki buraczane zawierają około 80% węglowodanów (w tym duża zawartość włókna) , śladowe ilości tłuszczu. Związki azotowe stanowi tu głównie białko właściwe. Wszystkie postaci wysłodek buraczanych mają wysoką zawartość potasu (0,6 – 0,8% w s.m.) i wapnia (0,8 – 1,0% w s.m.), a niską fosforu ( ok. 0,1% w s.m.).

Świeże wysłodki powinny być skarmiane jak najszybciej. Przechowywanie ich w postaci świeżej nie powinno być dłuższe niż tydzień. Warto jednak pamiętać, że z powodu wysokiej zawartości wody (około 90%) wysłodki w takiej postaci mają małą zawartość energii, ich transport wiąże się ze sporym wyciekiem wody, a przechowywanie też nie jest zbyt łatwe. Przy skarmianiu wysłodek świeżych wskazane jest uzupełnianie dawki w składniki mineralne.

Chcąc nieco ułatwić sobie zadanie można kupić świeże wysłodki prasowane o zawartości suchej masy na poziomie 20-24%. Taka postać świeżych wysłodek jest znacznie łatwiejsza do transportu, a także zawiera więcej energii niż niesprasowane świeże wysłodki. W żywieniu bydła opasowego w okresie letnim prasowane wysłodki podajemy w ilości około 5-10 kg, natomiast zimą w ilości 15-25 kg. Nie zaleca się jednak podawanie świeżych wysłodek buraczanych jałówkom i krowom wysokocielnym, dla nich znacznie lepsze będą wysłodki prasowane z wyższą zawartością suchej masy.

 

Chcąc stosować wysłodki w dawkach przez dłuższy okres czasu należy poddać je konserwacji poprzez zakiszenie lub wysuszenie.

Zakiszane wysłodki buraczane zawierają około 20-22% suchej masy. Podczas zakiszania niektóre prasy stwarzają możliwość dozowania melasy (przeważnie 1-2%) lub innych preparatów mikrobiologicznych (bakterie kwasu mlekowego) wzbogacając w ten sposób kiszonkę. Zakiszając wysłodki można zmieszać je z paszami objętościowymi suchymi w ilości około 10% w stosunku wagowym. Dodatek ten mogą stanowić plewy, czy słoma pocięta na sieczkę. Wysłodki prasowane nadają się też do mieszanego zakiszania z odłamkami buraków czy kukurydzą.

Zasady zakiszania są oczywiście takie same jak przy pozostałych paszach: szybko zakisić, dobrze ubić masę, usunąć powietrze i szczelnie zamknąć zakiszane wysłodki.

Najczęściej zakiszamy wysłodki w rękawach foliowych. Tak zakiszone wysłodki są bardzo dobrej jakości i mają małe straty składników pokarmowych. Do zakiszania w rękawach foliowych potrzebna jest odpowiednia prasa oraz rękaw. W zależności od zapotrzebowania na rynku dostępne są różne wymiary rękawów o średnicach od 1,95 do 3,5m i długościach od 45 do 150 m. Ilość zakonserwowanej paszy w jednym rękawie wynosi od 150 do 1000 t.

W mniejszych gospodarstwach zaleca się zakiszanie wysłodek w ofoliowanych belach cylindrycznych. Niestety zakiszane w pryzmie bardzo często powoduje spore straty składników pokarmowych, aż do 30% oraz gorszej jakości kiszonkę.

Suszone wysłodki buraczane charakteryzują się zawartością suchej masy na poziomie 90-93%. Dopuszczalna wilgotność wysłodek w takiej postaci wynosi 12%.
Wysłodki w takiej postaci są bardzo łatwe w przechowywaniu. W postaci suszonej można dostać także suszone wysłodki melasowane lub o większej zawartości białka (białko pochodzi z azotu, zwiększa ilość białka surowego o około 17%). Na rynku można zakupić suszone wysłodki w postaci wiórek lub paletowane.


źródło: agronewis.com.pl

tygodnik-rolniczy.pl

wpr.pl

 

Zaloguj się aby dodać komentarz