Kwas masłowy w żywieniu cieląt - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
kwas-maslowy-w-zywieniu-cielat
Żywienie cieląt ma wielki wpływ na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego a przez to na uzyskane przyrosty i właściwy rozwój organizmu. Cielęta rodzą się częściowo rozwiniętym przewodem pokarmowym, dlatego od pierwszych chwil życia powinno dążyć się do właściwego rozwoju zarówno żołądków jak i jelit. Możemy dokonać tego poprzez podawanie pasz o odpowiednim składzie i konsystencji.

Jednym ze składników dawki wspomagającym rozwój przewodu pokarmowego u cieląt jest kwas masłowy. Kwas ten stanowi źródło energii dla komórek nabłonka błony śluzowej przewodu pokarmowego. U młodych zwierząt nie jest produkowany przez mikroflorę przewodu pokarmowego w tak dużych ilościach jak u dorosłych sztuk, dlatego też warto się zastanowić nad dodaniem go do dawki. Nie wskazane jest stosowane kwasu masłowego samego w sobie ze względu na jego nieprzyjemny zapach, który może spowodować zmniejszenie pobrania paszy. Na rynku dostępne są sole kwasu masłowego, a dokładniej sole sodowe, maślan sodu i maślan wapnia.

Każda z form maślanu przyspiesza rozwój żwacza i jego brodawek, ponadto stymuluje namnażanie komórek nabłonka i wzrost kosmków jelitowych zwiększając przez to powierzchnię chłonną jelita. Kwas ten może przyczynić się do zwiększenia aktywności enzymów trawiennych. Wszystkie wyżej wymienione pozytywne efekty stosowania kwasu masłowego przekładają się na zwiększenie pobrania paszy i lepsze jej wykorzystanie, a przez to większą masę ciała cieląt i lepsze wyniki odchowu. Ponadto stosowanie kwasu masłowego zmniejsza częstość występowania biegunek.

Wybierając kwas masłowy należy zwrócić uwagę na formę tego suplementu. Efekty zastosowania kwasu zależą też od wieku zwierzęcia, ilości kwasu masłowego zastosowanej w dawce i sposobu podania. Maślany mogą wchodzić zarówno w skład preparatów mlekozastępczych jak i mieszanek paszowych. Maślan można stosować w postaci mikrokapsułek które spowolnią uwalnianie kwasu masłowego w przewodzie pokarmowym, a także działać będzie w dalszych częściach przewodu pokarmowego.

Źródło: Niwińska B., Klebaniuk R., Bilik K., Rola kwasu masłowego w rozwoju funkcjonalnym nabłonka żwacza u cieląt, Rocz. Nauk. Zoot., T. 43, z. 2 (2016) 113-123

miesięcznik bydło 4/2015

modr.mazowsze.pl

 

Zaloguj się aby dodać komentarz