Siano i susze w żywieniu bydła - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
siano-i-susze-w-zywieniu-bydla
Siano w zimie, identycznie jak zielonki w lecie, jest najbardziej naturalną paszą stosowaną w żywieniu bydła, która jest bogata w energię, białko, składniki mineralne oraz w karoten, ksantofil, tokoferole i witaminy z grupy B. Siano pozytywnie wpływa na trawienie i ilość suchej masy w paszy pobieranej przez zwierzęta.

Wartość siana może być różna w zależności od składu botanicznego roślin, terminu ich zbioru i przebiegu suszenia. Siano z tych samych roślin zebrane w różnym czasie może znacznie się różnić: zebrane w zbyt później fazie wegetacji jest gorsze niż to zebrane we wcześniejszej fazie.  Nieprawidłowe suszenie, zazwyczaj zbyt wydłużony te proces, może się przyczynić do znacznej utraty najdelikatniejszych części roślin.


Pogoda ma również wpływ na jakość siana. Przelotne deszcze, duża wilgotność i rosa wydłużają życie skoszonych roślin co powoduje zmniejszenie zawartości łatwo strawnych  składników pokarmowych, takich jak cukry, witaminy, związki mineralne, wolnych aminokwasów.  Złe warunki pogodowe mogą się w efekcie końcowym przyczynić również do rozwoju grzybni, co pogarsza smakowitość i wartość pokarmową paszy.


Długie suszenie roślin na słońcu powoduje zmniejszenie ilości karotenów i substancji aromatycznych w sianie.  Naturalne suszenie w dobrych warunkach powoduje straty białka i energii na poziomie 30%, a w nieprawidłowych warunkach około 50%. Straty mogą również wystąpić w czasie przechowywania siana, jeśli jego wilgotność jest wyższa niż 18%. Dodatkowo w trakcie przechowywania może występować brunatnienie siana, zmniejszenie jego strawności i wartości pokarmowej

O dobrej jakości siano powinno się charakteryzować jasnozieloną barwą i mieć aromatyczny, przyjemny zapach.

Siano można suszyć metodami tradycyjnymi na ziemi z wykorzystaniem kozłów, ostwi, płotków szwedzkich, a także można je dosuszać zimnym, podgrzanym lub gorącym powietrzem. Tradycyjne suszenie jest efektywne tylko przy dobrej pogodzie.


Bibliografia: "Hodowla i użytkowanie bydła", Z. Litwińczuk, T. Szulc, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne.

Zaloguj się aby dodać komentarz