Profilaktyka w pielęgnacji racic - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
profilaktyka-w-pielegnacji-racic
Jakość rogu racic zależna jest od wielu czynników takich jak: materiału genetycznego zwierzęcia, żywienia, rodzaju podłoża, zdolności wiązania wody, odporności na czynniki zewnętrzne.

Długotrwałe działanie odchodów zwierzęcych na racice wymywa w znacznym stopniu spoiwo międzykomórkowe, co doprowadzić może do uszkodzenia struktury racic. W powstające w ten sposób małe pęknięcia dostają się liczne bakterie, które dalej uszkadzają róg racicy. Poruszające się bydło z takimi uszkodzeniami rogu powiększają powstałe pęknięcia. Przez pęknięcia dostaje się również woda, która rozmiękcza strukturę doprowadzając do podrażnienia, szybszego rośnięcia rogu o znacznie słabszej jakości. Taka sytuacja może doprowadzić do powstawania technopatii palców.

Profilaktycznymi zabiegami zapobiegającymi uszkodzeń racic jest częste usuwanie obornika, lub pozostawienie ściółki suchej. Ponadto należy regularnie myć budynki i je dezynfekować oraz bielić. Dodatkowym zabiegiem jest stosowanie kąpieli w celu zniszczenie bakterii oraz wspomaganie regeneracji uszkodzonych powierzchni skóry i racic. Powodzenie stosowania kąpieli zależy od rodzaju preparatu, jego stężenia, częstotliwości stosowania zabiegu, stopnia przylegania preparatu do kończyn, a także kontaktu środka z racicą. Najlepiej by było jak by racica była jak najbardziej czysta, dlatego warto zastosować zwykłą kąpiel wodną dla oczyszczenia racic przed kąpielą w środku do pielęgnacji racic. Należy pamiętać o istniejącej konieczności utylizacji pozostałości po kąpieli roztworu.

Zapobiegając schorzeniom racic należy zwrócić uwagę na śliskość posadzki. Bydło poruszające się po śliskim podłożu napina skórę między palcami, a przez to uszkadza ją, co może doprowadzić do zapalenia. Warto więc śliskie posadzki.

Źródło:miesięcznik bydło

over-agro.pl

korekcjaracic.eu

Zaloguj się aby dodać komentarz