Szybka pomoc w stabilizacji złamań kończyn u cieląt - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
szybka-pomoc-w-stabilizacji-zlaman-konczyn-u-cielat
Cielęta ze złamanymi kośćmi potrzebują szybkiej pomocy dlatego unieruchamianie szyną może być niezbędne podczas gdy czekasz na przyjazd lekarza weterynarii. Złamana noga jest czymś, co może zdarzyć się jednemu z naszych cieląt, np. w wyniku wypadku, który może zdarzyć się jeśli krowa stanie na nowo narodzonym cielęciu, w wyniku urazu podczas trudnego porodu, jeśli cielę uzyskało niewłaściwą pomoc przy trudnym porodzie, jeśli cielę zostało podeptane podczas transportu lub na pastwisku przez inne bydło.

Gdy cielęta cierpią z powodu złamanych kończyn, powinniśmy im pomóc unieruchamiając szyną złamaną kończynę aż do przyjazdu lekarza weterynarii.

Robert Callan z Uniwersytetu Stanowego Kolorado twierdzi, że incydenty złamania kończyn podczas trudnych porodów u młodych cieląt są w dużej mierze do uniknięcia.

Jak twierdzi Callan, tak może się zdarzyć gdy cielące się krowy mają założone pojedyncze łańcuchy lub pas wokół racic. Dlatego zaleca się podwójną pętlę na obydwóch nogach: jedną nad a drugą pod pęciną. To powoduje rozprzestrzenienie napięcia z jednego obszaru. Obserwujemy więcej złamań, gdy podczas porodu używana jest mechaniczna pomoc do wyciągnięcia cielęcia.

 Quick fix: You can stabilize a broken leg with a Robert Jones bandage. The base is roll cotton wrapped with gauze strip.

Jak szybko stabilizować złamaną nogę ?

Niezależnie od powodu urazu, pierwszą rzeczą jaką należy zrobić ustabilizowanie kości tak aby nie doszło do dalszego uszkodzenia.

Musimy ocenić złamanie i zidentyfikujemy jego miejsce.. Złamania na goleni są łatwiejsze do stabilizacji niż te nad kolanem albo pęciną – twierdzi Callan.

Należy również ostrożnie sprawdzić kończynę – czy doszło do jakiegokolwiek stłuczenia, ran otwartych, czy kości nie wystają przez skórę albo czy nie pojawiła się krew przy obszarze pęknięcia. Jeśli jest jakikolwiek otwór w skórze albo wystaje kość, to znacznie zwiększa ryzyko zakażenia kości i leczenie może mieć mniejszy skutek. Jeśli znajdziesz jakiekolwiek uszkodzenie skóry, odkaź ranę i ustabilizuj złamanie.

Do stabilizacji możemy użyć bandaża lub szyny. Są dwie metody podtrzymania kończyny aby weterynarz móc ocenić złamanie. Jedną z nich jest bandaż Roberta Jones’a. Składa się z grubej warstwy waty ponad kończyną, którą następnie owijamy tzn. Vetwrapem czyli bandażem elastycznym samoprzylegającym albo podobnym bandażującym materiałem. Możesz kupować rolki waty i ta metoda bandażowania będzie najtańsza. Nogę należy owijać od pęciny do stawu nad złamaniem.

Metoda Roberta Jones’a

 Finishing touch: The second and final stage of a Robert Jones bandage on a broken leg is to wrap the roll cotton and gauze bandage with stretchy Vet-Wrap material over the top.

Inna opcją podawaną przez Callana jest szyna. Ma ona zapewnić wsparcie i stabilizację jeśli cielę musi poczekać na przyjazd lekarza weterynarii dłuższy czas ( kilka dni).

Rury PVC

 Splint beginnings: A splint made with PVC pipe starts with thinner roll cotton for padding and wrap of gauze to hold it in place, either on the front or back of the broken calf leg.

Szynę możemy wykonać z rury PVC, o średnicy 2 – 3 cale, w zależności od rozmiaru nogi cielęcia.

Musimy przeciąć rurę na pół, zachowując odpowiednią jej długość – w zależności od długości kończyny cielęcia, którą chcemy usztywnić.

Szynę dla kończyny tylnej musimy trochę wygiąć przy pęcinie.  Możesz podgrzać rurę PVC aby wygiąć ją do odpowiedniego stopnia. Użyj pilnika lub szlifierki, aby zaokrąglić rurę w miejscach jej ucięcia - tak by nie skaleczyć nią zwierzęcia. Można użyć waty do wyścielenia brzegów rury.

Przed przyłożeniem rury do nogi zwierzęcia, należy wyścielić rolkę watą, aby szyna nie wywierała bezpośredniego nacisku na kończynę. Szyna powinna być dopasowana do kończyny zwierzęcia – nie może przylegać zbyt luźno ani zbyt ciasno.

Po stosowaniu szyny ponad podbiciem, zawijać to mocno z rolką gaza, wtedy stosować weterynarz-szal ponad gazą. To będzie trzymać PVC stanowczo na miejscu i ustabilizuje nogę.

Możesz użyć samoprzylepnej elastycznej taśmy do stabilnego przymocowania szyny na kończynie.

Cielęta rosną bardzo szybko, upewnij się więc, że szyna nie staje się zbyt ciasna. Sprawdzaj chorą kończynę i wymieniaj szynę na nową co trzy do czterech tygodni. Nie należy zdejmować szyny albo za wcześnie ponieważ cielę może ponownie złamać nogę.

 

Opieka weterynarza

Oprócz stabilizacji złamanej kończyny, jaką możesz wykonać w domu, Twój lekarz weterynarii może zastosować stabilizację z włókna szklanego.

Po tym jak lekarz zrobi odlew, musi upewnić się, że nie jest on zbyt mokry. Łatwym sposobem zabezpieczenia szyny lub odlewu jest użycie silikonu. Tworzy on nieustępliwą, wodoszczelną barierę chroniąca szynę albo odlew z włókna szklanego.

Gdy odlew usuniemy z kończyny zwierzęcia należy go oczyścić i oszczędzać aby wykorzystać go później jako szynę dla innego cielęcia z złamaną nogą - jeśli to cielę jest podobnej wielkości.

Aby ponownie użyć tego później, wystarczy owinąć kończynę kolejnego zwierzęcia watą, położyć na to odlew lub dwa odlewy i obkleić je Vetwrapem bądź taśmą klejącą ( w przypadku dwóch odlewów).

 

 

 

 

Źródło: BeefMagazine

Zaloguj się aby dodać komentarz