Piemontese - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
Szkody wyrządzone przez psa należącego do rolnika będą pokryte z OC

Sąd najwyższy zdecydował że to nie rolnicy powinni ponosić konsekwencje finansowe szkód. Teraz szkody wyrządzone przez psy rolników będą obejmowane...

Sąd najwyższy zdecydował że to nie rolnicy powinni ponosić konsekwencje finansowe szkód. Teraz szkody wyrządzone przez psy rolników będą obejmowane...

Sąd najwyższy zdecydował że to nie rolnicy powinni ponosić konsekwencje finansowe szkód. Teraz szkody wyrządzone przez psy rolników będą obejmowane...

Arrow
Arrow
PlayPause
Slider


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
piemontese
Rasa ta powstała w wyniku przekrzyżowania Pakistańskiego Zebu z Turem na terenach północno- wschodnich Włoch. Takie połączenie genów oraz ostre warunki klimatu (okresowe susze i mroźne zimy) spowodowały, że bydło tej ras jest znakomicie przystosowane do zróżnicowanego żywienia i trudnych warunków klimatycznych. Zastosowana z czasem selekcja bydła w kierunku pociągowym i mięsnym znacząco poprawiły umięśnienie przy średnim kalibrze. Dorosłe buhaje osiągają masę ciała około 900- 1000kg przy wysokości w kłębie około 145 cm, natomiast krowy przy wzroście 140 cm w kłębie osiągają masę ciała około 600 kg.

Krowy rasy Piemontese jest od siwo-białego do jasnobeżowego z bardzo charakterystyczną pigmentacją śluzawicy, uszu, rogów oraz racic. Umaszczenie buhajów jest ciemniejsze niż krów z dodatkowym podpalaniem na głowie i rogach oraz w okolicach nasady ogona.
Pokrojowo bydło te ma niewielką głowę, zwarty tułów i cieni kościec. Bydło to jest bardzo dobrze umięśnione z bardzo dobrym umięśnieniem karku i łopatek oraz doskonałym umięśnieniem zadu wynikające z genetycznie utrwalonej hipertrofii tych mięśni.

Rasa ta jest średnio wcześnie dojrzewającą. Pierwsze krycie możliwe jest już w wieku 16- 18 miesięcy. Krowy użytkowane są przez około 9 sezonów. Masa urodzeniowa cieląt jest niewielka (cieliczki około 35 kg, buhajki 40 kg), a główki cieląt są małe i podłużne co sprawia że porody obywają się bez komplikacji. Niestety młode cechują się słabą żywotnością. Ubarwienie cieląt po porodzie jest czerwonożółtawe i jaśnieje z wiekiem.

Rasa Piemontese osiąga satysfakcjonujące wyniki opasu i rzeźne, bardzo dobrze widoczne przy intensywnym opasie. Bydło przyrasta szybko. Intensywnie żywione buhajki osiągają przyrosty rzędu 1000- 1200 g na dobę. Zaleca się opas jałówek do masy ciała 400-450 kg ( 14-15 mies.), a buhajków do masy 550-600kg (15-18 mies.).

Cienki kościec, mała ilość tłuszczu i bardzo dobre umięśnienie pozwalają uzyskać wydajność rzeźną na poziomie około 65%. Tusza i mięso są chude i smaczne. Optymalna zawartość tłuszczu śródmięśniowego jest delikatne i soczyste, a przy tym kruche. Niska zawartość cholesterolu sprawia, że surowiec jest pożądany na rynku.

Buhaje ras Piemontese są szeroko stosowane w krzyżowaniu w celu poprawienia przyrostów oraz wydajności rzeźnej. Mimo wielkich rozmiarów tej rasy porody krów krytych tymi buhajami również odbywają się bez problemów. Mieszańce uzyskane z krzyżowania krów z buhajami ras piemontese są prawie czarne z miejscowymi rozjaśnieniami.

Co ciekawe od tej rasy we Włszech pozyskuje się także mleko w celu produkcji mleka Castelmagno, Bra, Raschera i Tome. Bydło osiąga wydajność mleczną na poziomie do 2000 kg mleka, z zawartością tłuszczu około 3,8-4,0%.

Źródło: „Hodowca bydła”

zootechnik.com,

rynek- rolny.pl,

bydło.com.pl

 

 

Zaloguj się aby dodać komentarz