Rasa mięsna- Marchigiana - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
Szkody wyrządzone przez psa należącego do rolnika będą pokryte z OC

Sąd najwyższy zdecydował że to nie rolnicy powinni ponosić konsekwencje finansowe szkód. Teraz szkody wyrządzone przez psy rolników będą obejmowane...

Sąd najwyższy zdecydował że to nie rolnicy powinni ponosić konsekwencje finansowe szkód. Teraz szkody wyrządzone przez psy rolników będą obejmowane...

Sąd najwyższy zdecydował że to nie rolnicy powinni ponosić konsekwencje finansowe szkód. Teraz szkody wyrządzone przez psy rolników będą obejmowane...

Arrow
Arrow
PlayPause
Slider


Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
rasa-miesna-marchigiana
Bydło mięsne rasy MarchigianaJest to rasa pochodząca z Włocha dokładniej z regionu Marches w środkowo- wschodniej części Półwyspu Apenińskiego. Spotkać również ją możemy w okolicach Neapolu- Kampanii oraz na Sycylii. Powstała w wyniku krzyżowania bydła roboczego najpierw z rasą chinina a następnie z rasą romagnola, w celu polepszenia cech mięsnych. Pierwsze księgi hodowlane tej rasy powstały w 1931 roku.

Rasa ta cechuje się bardzo dużym kalibrem oraz późnym dojrzewaniem. Krowy tej rasy ważą około 800 kg, a buhaje około 1200 kg. Mimo dużego kalibru nie jest to bydło wysokie, krowy w kłębie osiągają około 142 cm, a buhaje 147 cm.

Bydło to charakteryzuje się białym umaszczeniem oraz krótką i gładką okrywą włosową przy czarnej, zmiennej pigmentacji skóry, błon śluzowych i śluzawicy. U samców czasami można zaobserwować szare przebarwienia sierści. Głowa jest lekka z średniej wielkości rogami czarno zabarwionymi na końcach. Dopuszcza się czerwonawe włosy w okolicy czoła, szarego ogona i częściowo depigmentowanej śluzawicy. Cielęta rody się z sierścią koloru pszenicy, a następnie do około 3 miesiąca życia zmieniają umaszczenie na właściwe tej rasie. Skóra cienka, łatwa do podniesienia, miękka, delikatna szczególnie w obrębie podgardla i pochwy.

Bydło Marchigiana charakteryzuje się bardzo dobrym umięśnieniem. Zad jest bardzo widocznie muskularny, uda szerokie, pośladki dobrze wyraźnie uwypuklone. Ponadto rasa ta posiada głęboki i długi korpus, krótki i silny kark oraz długi, prosty grzbiet.

Bydło tej rasy późno dojrzewa. Dojrzałość hodowlaną osiągają w wieku 18-24 miesięcy. Rasa ta charakteryzuje się dobrą płodnością i łatwymi wcieleniami przy dużej masie cieląt. Tuż po urodzeniu cieliczki mają masę ciała około 38-40 kg natomiast buhajki 42-45 kg. Pierwsze wydzielenia przypadają na około 27 miesiąc życia. Mleczność matek jest dobra i bez problemu odchowują młode nawet jak rodzą się bliźnięta. Ponadto krowy charakteryzują się długowiecznością, co pozwala na długie ich użytkowanie.

Bydło tej rasy bardzo dobrze sprawdza się w opasie. Przyrosty dzienne kształtują się na poziomie 1100-1300 g dziennie, a wydajność rzeźną na poziomie 67% w wieku 15-16 miesięcy.

Pod względem jakości tusz Marchigiana też wypada bardzo dobrze. Przy tak bardzo dobrym umięśnieniu udział mięsa w tuszy jest wysoki przy małym udziale tłuszczu i kości. Mięso odznacza się widoczną marmurkowatością, niskim poziomem cholesterolu oraz bardzo dobrą jakością i smakowitością.

W obrębie tej rasy wyróżnia się linię 2M charakteryzującą się tzw. Dwupośladkowością.

Źródła:

www.kisamen.pl

www.bzdo.com.pl

http://www.odkryjmieso.pl

 

 

Komentarze   

#1 Beata Jażdżyk 2017-11-21 14:04
Bardzo przydatne informacje

Zaloguj się aby dodać komentarz