Rasa Beefmaster - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
rasa-beefmaster
Jest to Amerykańska rasa bydła mięsnego o umaszczeniu czerwonym lub biało-czerwonym. Powstała w Texasie w 1946 roku, a oficjalnie została uznana w 1954r. Zaistniała w wyniku skrzyżowania ze sobą trzech ras mięsnych: Brahman, Hereford i Shorthorn. Obecnie występuje prawie na całym świecie.

Bydło tej rasy charakteryzuje się bardzo spokojnym usposobnieniem, które ułatwia zarządzanie stadem. Dużą zaletą tej rasy jest odporność na zmiany klimatu i warunków pogodowych. Bydło to może występować zarówno w strefie klimatu tropikalnego poprzez suche stepy do klimatu chłodniejszego klimatu umiarkowanego.

Dorosłe buhaje przy wzroście 155 cm osiągają masę ciała około 950 kg, natomiast krowy przy wzroście 145 cm masę 600 kg. Rasa ta jest dobra pod względem użytkowym ponieważ samice, kryte w wieku 14 miesięcy jak i później, szybko się zacielają i łatwo wycielają. Po wcieleniu osiągają wysoką mleczność. Cielęta przy matkach osiągają bardzo dobre przyrosty. Odsadzane sztuki, w wieku 9 miesięcy, mają masę ciała około 290-300kg. Po odsadzeniu jałówki i buhajki utrzymuje się oddzielnie.

Bydło to nie jest wymagające również pod względem żywieniowym. Bardzo dobrze wykorzystuje paszę, uzyskując dobre przyrosty nawet na paszach gorszej jakości. W chowie intensywnym osiągają wybicie na poziomie około 64%, natomiast w chowie ekstensywnym na poziomie około 55%.

Mięso z tych zwierząt charakteryzuje się chudym mięsem z lekką marmurkowatością, określane jakie smakowite, delikatne i aromatyczne.

Cechy tej rasy obserwuje się zarówno w czystej rasie jak i w krzyżówkach z innymi rasami. Ponadto efekt heterozji z krzyżowania międzyrasowego uzyskiwany jest nawet w czwartym pokoleniu. Rasa ta może więc znacząco przyczynić się do poprawy wyników bydła mięsnego w Polsce.

Niestety przez prawo chroniące przed rozprzestrzenianiem się chorób niemożliwy jest import nasienia tej rasy z USA. Pozostaje jedynie import zarodków. Możliwe, że w niedługim czasie zostaną założone hodowle tej rasy bydła. W 2016 roku miały urodzić się w Polsce pierwsze cielęta tej rasy, a Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu pracuje nad oceną bydła tej rasy oraz rozpowszechnieniem informacji o nim wśród rolników.

 

Źródło:
Hoduj z Głową Bydło 5/2015

tygodik-rolniczy.pl

beefmastersa.co.za

Zaloguj się aby dodać komentarz