Białogrzbieta - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
bialogrzbieta
Bydło Białogrzbiete jest rasą objętą Programem Ochrony Zasobów Genetycznych.Kiedyś licznie występujące i cenione bydło w rejonach środkowej i północno-wschodniej Polski uległo stopniowemu zaniknięciu.Obecnie niektórzy rolnicy powracają do utrzymywania tej rasy bydła ze względu na ważne cechy hodowlane takie jak: długowieczność, zdrowotność i łatwość zacielenia się, jak i możliwość dwukierunkowego użytkowania bydła.Użytkując samice w kierunku mlecznym można liczyć na wydajność na poziomie około 4 tys. kg mleka za laktację, a czasem przekraczające nawet 8 tysięcy kg.

Zawartości tłuszczu waha się na poziomie 3.8 - 4,0 %, natomiast białka między 3,2 a 3,4%.

Buhajki bardzo dobrze się opasają i sprzedają jako młode byczki .

Rozpoznanie rasy białogrzbietej nie jest trudne. Jest to bydło średniej wielkości, jałówki osiągają około 130 cm w krzyżu natomiast buhaje około 140 cm.

Sylwetka tego bydła wpisuje się w prostokąt. Umaszczenie bydła jest niejednolite, częściej czarne niż czerwone z bardzo charakterystycznym białym pasem na grzbiecie. Pas ten jest wąski na kłębie i rozszerza się w kierunku zadu. Brzeg tego pasa jest nieregularny, „poszarpany”. Brzuch i wewnętrzna strona kończyn są łaciate lub mocno nakrapiane. Na głowie, przynajmniej czoło, powinno być biało umaszczone, a śluzawica koniecznie ciemna. Niedopuszczalne jest jednolite umaszczenie całej głowy, białe też.

 

 

Opracowanie: Joanna Parzychowska

Zaloguj się aby dodać komentarz