Braford = Hereford + Brahman - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
braford-hereford-brahman
Historia rasyBraford został stworzony aby zapewnić skuteczną rasę do produkcji wołowiny. rasa powstała poprzez skrzyżowanie byka Hereforda oraz krowy rasy Brahman. Braford posiada cechy obydwu tych ras. Po raz pierwszy skrzyżowano te dwie rasy na Florydzie w 1947 roku. Panowie Hudgins i Partin wykonali kilka prób aby uzyskać dobre genetycznie zwierzęta. Zwierzęta z pierwszych prób miały za słabe kończyny i oczy do klimatu jaki panuje na Florydzie.

Zaczęli więc eksperymentować, krzyżując zwierzęta i ostatecznie uzyskali Brafordy, które dawały cielęta spełniające ich oczekiwania. Następnie wykorzystali te byki i ich potomstwo jako podstawę do stada rasy Braford w Stanach Zjednoczonych.

Bazowali na selekcji byków opierając się na odsadzeniach i przyrostach "roczniaków" oraz stosując dobór naturalny aby wyeliminować problemy z wycieleniami. Brafordy na ich ranczu tak szybko przyrastały, że szybko zaczęto myślec nad rozwojem rasy.

W Australii istnieje oddzielna linia krwi Braforda. Australijski Braford "powstał" w latach 1946-1952 i jest już ustabiliziowany genetycznie na poziomie 50% Hereforda i 50% Brahmana.

 

Charakterystyka rasy

Braford jest czerwono umaszczony jak Hereford, z białym podbrzuszem, głowa i nogami. Po Brahmanie odziedziczył masywność i krępą budowę ciała.

Brafordy są głównie użytkowane rzeźnie oraz do rodeo.

Krowy tej rasy sa znane jako dobre matki. Wcześnie dojrzewają, mają wysoką płodność, łatwo się wycielają, mają optymalną wydajność mleczną i są długowieczne. 

Brafordy są również wytrzymałe na wysokie temperatury oraz są odporne na insekty ze względu na skład chemiczny ich krwi.

 

Photo of Stanton Braford Ranch,www.stantonbrafordranch.com

Statystyka

  • Krowy to doskonałe matki 
  • Należy uważać na przyrosty - przerost zwierząt może uniemożliwiać im normalne funkcjonowanie oraz przyjęcie ich do ubojni

 

Dystrybucja

Rasa została stworzona w Stanach Zjednoczonych oraz w Australii a jej rosnąca reputacja sprawiła, że została eksportowana do krajów takich jak Malezja, Nowa Gwinea, Nowa Zelandia, Samoa Zachodnia, krajów Ameryki Południowej oraz Afryki Południowej i do Chin.

 

 

źródła: www.cattlesite.com, www.braford.org.au

Zaloguj się aby dodać komentarz