Najpopularniejsze rasy bydła mięsnego w Polsce - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
najpopularniejsze-rasy-bydla-miesnego-w-polsce
W Polsce użytkowanych jest 15 ras bydła mięsnego, jednak tylko kilka z nich zyskało dużą popularność. Zanim rozpoczniemy nasza działalność w tym obszarze, warto zapoznać się z poszczególnymi rasami oraz wymaganiami dotyczącymi ich utrzymania i obsługi.Pochodzenie ras:
  • brytyjskie: hereford, angus, galloway, welsh black, highland
  • francuskie: charolaise, limousine
  • włoskie: piemontese, marchigiana
  • szwajcarskie: simental
  • niemieckie: uckermärker
  • belgijskie: belgian blue
  • japońskie: wagyu

 

Po analizie danych liczbowych w populacji krów czystej rasy przedstawiamy ranking top 10 ras mięsnych użytkowanych w naszym kraju.

 

I. Limousine

To jedna z najbardziej rozpowszechnionych ras bydła mięsnego na świecie. Jest hodowana w ponad 60 krajach na całym świecie. rasa ta jest najpopularniejszą wśród tych hodowanych w Polsce. Zawdzięcza to swojej wszechstronności w użytkowaniu zarówno w systemie intensywnym jak i ekstensywnym.

Jest to rasa dużego kalibru - krowy osiągają masę ciała między 650-800 kg (przy wzroście 135 cm) a buhaje 1000-1200 kg (przy wzroście 145 cm). 

Są jednolicie umaszczone, od koloru bułanego po ciemnoczerwony z ewentualnymi rozjaśnieniami na brzuchu, okolicy oczu i śluzawicy oraz po wewnętrznej stronie ud.

Charakteryzują się łatwymi wycieleniami oraz silnym instynktem macierzyńskim u krów.

 

II. Charolaise

Jest największą ze względu na masę i gabaryt rasą mięsną. Charakteryzuje się białym lub słomkowym, jednolitym umaszczeniem z jasnymi nogami, racicami oraz śluzawicą. 

osobniki dorosłe osiągają masę od 700-900 kg (krowy przy wzroście 140 cm) oraz od 1000-1200 kg (buhaje przy wzroście 150 cm). 

Rasa ta wykazuje stosunkowo niską płodność, tendencję do cichych rui oraz trudne porody ze względu na wysoką masę urodzeniową ceiląt (45-48 kg). 

Jest to typowa rasa do intensywnego użytkowania, wymagająca wysokich warunków utrzymania, z wysokimi przyrostami opasów (nawet do 1500 kg).

 

III. Hereford

Rasa ta stanowi największą populację wśród ras bydła mięsnego na świecie. Charakteryzuje się wyjątkowym umaszczeniem: głowa, podgardle, klatka piersiowa i końcówka ogona sa koloru białego a reszta ciała jest barwy ciemnowiśniowej. Krowy osiągają masę 600-700 kg (przy wzroście 130 cm) a buhaje około 900 kg (przy wzroście 135 cm).

Rasa wysokopłodna, z łatwymi wycieleniami i opiekuńczością. Świetnie aklimatyzują się w trudnych i zmiennych warunkach. Idealne do utrzymania na pastwisku, przy małych nakładach pracy człowieka.

 

IV. Simental

Rasa charakteryzuje się dobrą zdrowotnością i masywna budową ciała, Krowy osiągają masę ciała od 700-800  kg a buhaje około 1200 kg. Zazwyczaj łaciate, biało-beżowe lub biało-czerwone. Są często wykorzystywane do krzyżowania towarowego.

Bardzo dobrze wykorzystują objętościowe pasze gospodarskie oraz łatwo przystosowują się do zmiennych warunków klimatycznych.

Cechuje je dobra zdolność opasowa i wydajność rzeźna.

 

V. Angus

Umaszczenie tej rasy jest jednolicie czarne bądź czerwone. Jest to bydło bezrożne, średniego kalibru. Krowy osiągają masę 550-600 kg (przy wzroście 125 cm) a buhaje około 900 kg (przy wzroście 130 cm).

Świetnie znosi trudne warunki klimatyczne oraz okresy uboższego żywienia. Cechuje je wybitna wydajność rzeźna - nawet do 70 % przy niskim udziale kości w tuszy.

Mięso ma wysokie walory smakowe oraz kulinarne, z wyraźną marmurkowatością. 

Pozyskuje się z nich tak zwaną "młodą wołowinę" ubijając bydło o masie ciała około 300 kg.

Negatywną cechą jest tendencja do namiernego otłuszczania przy wykorzystaniu krzyżowania towarowego.

 

VI. Highland

Rasa znana również jako szkockie bydło górskie jest jedną z najstarszych i najbardziej charakterystycznych ras bydła mięsnego. Highlandy są długowłose o małym kalibrze i krótkich nogach. Spotykane umaszczenie ma szeroki zakres. Od jasnobrązowego poprzez czerwone aż po czarne (zdarzają się również białe bądź srebrne).

Gruba warstwa włosów sprawia, że warstwa tłuszczu podskórnego jest niewielka, co zapewnia dosyć chude mięso. Rogi u tej rasy są bardzo okazałe i mogę osiągać nawet 1,5 m rozpiętości. Krowy osiągają średnia masę 400-450 kg przy wysokości 105 cm a buhaje około 625 kg przy wysokości 120-130 cm.

Rasa charakteryzuje się wysoką płodnością, łatwością wycieleń oraz opiekuńczością. Są długowieczne, przystosowane do surowych warunków klimatycznych.

 

VII. Salers

Jest to rasa o dużym kalibrze, odporna na warunki klimatyczne i niewymagająca budynków. Krowy osiągają masę ciała 650-850 kg a buhaje 1000-1200 kg. Umaszczenie zazwyczaj ciemnoczerwone lub mahoniowe. Krowy są wysokomleczne – około 3 tys. kg mleka i nadzwyczaj opiekuńcze co sprzyja odchowaniu większej liczby cieląt.

 

VIII. Blonde d’Aquitaine

Dorosłe krowy osiągają masę 700-800 kg a buhaje 1000-1200 kg, przy wysokościach w kłębie 140-145 cm oraz 150-155 cm. Umaszczenie jednolite, płowe, z cielistą śluzawicą, rogami i racicami. Bardzo wysoka wydajność rzeźna (ok. 65%), łatwe porody oraz wybitne umięśnienie zachęcają do wykorzystywania tej rasy w krzyżowaniach towarowych. Rasa ta cechuje się spokojnym temperamentem.

 

 IX. Welsh black

Jednolicie czarne o średnim kalibrze. Krowy osiągają masę ciała 600-700 kg przy wzroście 130-132 cm, a buhaje 900-1000 kg przy wzroście 140-142 cm. Rasa ta ma małe wymagania pokarmowe i łatwo adaptuje się do trudnych warunków klimatycznych.

 

X. Piemontese

Krowy osiągają masę ciała 600 kg przy 140 cm w kłębie, buhaje zaś 900-1000 kg przy wysokości 145 cm. Umaszczenie biało-szare, z ciemniejszą śluzawicą, rogami, uszami i racicami. Ich bardzo dobre umięśnienie zadu wynika z genetycznie utrwalonej hipertrofii mięśni tej partii ciała. Mleko od tej rasy jest wykorzystywane do produkcji parmezanu. Rasa często wykorzystywana do krzyżowania towarowego ze względu na poprawę wydajności rzeźnej i jakości mięsa u mieszańców.

 

 

 

źródło: Farmer

Zaloguj się aby dodać komentarz