Wartość zdrowotna mięsa wołowego pozyskiwanego w warunkach ekologicznych - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
wartosc-zdrowotna-miesa-wolowego-pozyskiwanego-w-warunkach-ekologicznych
Mięso wołowe jest cennym źródłem składników pokarmowych w żywieniu człowieka. Białka występujące w mięsie odznaczają się większą wartością biologiczną niż białka roślinne i są wartościowszym źródłem aminokwasów egzogennych niezbędnych dla człowieka. Mięso jest także niezastąpionym źródłem witamin i składników mineralnych.Wołowina pozyskiwana w warunkach ekologicznych może charakteryzowac sie udziałem substancji biologicznie czynnych, które moga mieć duże znaczenie dla zdrowia człowieka.

Naturalnym składnikiem tłuszczu mięsa wołowego jest sprzężony kwas linolowy (SKL), potocznie zwany kwasem żwaczowym, gdyż powstaje w przedżołądkach przeżuwaczy. Związek ten ma szereg swoistych właściwości prozdrowotnych, m.in. jest czynnikiem zapobiegającym otyłości, stymuluje układ odpornościowy oraz ma właściwości antymiażdżycowe i antynowotworowe. SKL stanowi mieszaninę geometrycznych i pozycyjnych izomerów kwasu linolowego ze sprzężonymi podwójnymi wiązaniami. Największą aktywnościa biologiczną odznacza się izomer cis-9, rans-11, który stanowi około 85% izomerów SKL. Sprzężony kwas linolowy powstaje u przeżuwaczy jako pierwszy pośredni produkt w czasie procesu biouwodorowania kwasu linolowego (C 18: 2 n-6) dawki, przy udziale izomerazy wytwarzanej głównie przez bakterie celulolityczne Butyrivibrio fibrosolvens żwacza, chociaż nie sa one prawdopodonie jedynymi gatunkami mikroorganizmów, które moga powodować ten proces.

Część puli kwasy SKL znajdującego się w żwaczu, który nie ulegnie uwodorowaniu zostaje zaabsorbowana w jelicie cienkim i może być wbudowana w tłuszcz mięsa. Zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych (w tym SKL) w tłuszczu mięsa zależy od wielu czynników związanych z rasą, intensywnością żywienia i rodzajem skarmianych pasz.

W produkcji ekologicznej rodzaj pasz dopuszczonych do skarmiania może mieć szczególnie pozytywny wpływ na wartość dietetyczną mięsa. W wielu badaniach wykazano, że przy produkcji wołowiny dodatek nasion roslin oleistych (lnu, rzepaku, soi) w końcowym okresie opasania pozwala na korzystną zmianę zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych w tłuszczu mięsa.

Jednym z naturalnych i efektywnych ekonomicznie sposobów poprawy walorów dietetycznych (zdrowotnych) wołowiny może być żywienie zwierząt w końcowym okresie opasania dużą ilością pasz objętościowych pochodzących z użytków zielonych i niewielką ilością paszy treściwej (około 1 kg/100 kg masy ciała). Zmienia się wtedy profil NNKT w tkance tłuszczowej. Wzrasta stosunek kwasu linolenowego (C 18:3, n-3) do kwasu linolowego (C 18: 2 n-6) i zwiększa się ilość kwasy SKL.

Szczególna rolę w tym odgrywa zielonka pastwiskowa, która w porównaniu z dawkami pokarmowymi zawierającymi kiszonki z zielonek daje korzystniejszy stosunek kwasów z rodziny n-6/n-3 i wyzszą zawartość SKL w tłuszczu mięsa. 

Ekstensywne metody pozyskiwania wołowiny są ponadto postrzegane jako pozytywne kryterium jakości uzyskiwanych produktów w sensie ekologicznym. Mięso pozyskiwane od cieląt odpajanych mlekiem krowim, oprócz niskiej zawartości tłuszczu charakteryzuje się równiez korzystnym z punktu widzenia zdrowotnego dla człowieka stosunkiem kwasów tłuszczowych z rodziny n-6 do kwasów z rodziny n-3, który wynosi około 4,8.

 

 

 

 

 

źródło: "Chów bydła mięsnego metodami ekologicznymi" 2004

Zaloguj się aby dodać komentarz