Jak wybrać najlepsze cielęta do opasu? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Choć nie wydaje się to trudne to wybór dobrego cielaka nie jest wcale prosty. 

Co zrobić i na co uważać, aby wybrać najlepsze zwierzęta do opasu?

Opłacalność produkcji i hodowli żywca wołowego zależy w ogromnym stopniu od jakości zakupionych cieląt. Słabe cielęta charakteryzują się niższymi przyrostami i częściej chorują. 

 

Gdzie kupować cielęta?

Niepodważalnie najlepszym miejscem zakupu cieląt są sprawdzone fermy. Polecone przez znajomych hodowców albo takich, którzy systematycznie zaopatrują się w materiał opasowy. Dobrym sposobem na kupno jest znalezienie takiego gospodarstwa i jego odwiedzenie.

Ale co zrobić w przypadku gdy  znajomi rolnicy też nie mają informacji, gdzie kupować? 

Cieląt można szukać w internecie i prasie. Nie należy jednak jeździć wszędzie, gdzie mają bydło, bo to bezcelowe.

Są takie fermy, które mają cykl zamknięty i nie sprzedają cieląt. Najlepiej wcześniej zadzwonić i spytać, czy są jakieś sztuki na sprzedaż lub kiedy będą dostępne.

Wiele ferm ma swoje strony internetowe, ale rzadko są na nich umieszczane ogłoszenia o sprzedaży cieląt. W dobrych miejscach cielęta bardzo szybko są rozchwytywane. Stąd informacja o sprzedaży jest bezcelowa, bo  systematycznie się to zmienia. Mądrze jest wybierać duże fermy, które mają do zaoferowania dużą liczbę cieląt.
W takich miejscach każdy znajdzie odpowiadające mu sztuki. Dobrymi miejscami do kupna są oczywiście gospodarstwa, które profilaktycznie szczepią cielęta i są wolne od chorób zwalczanych z urzędu. Możemy poszukać takich, które badają ilość przeciwciał we krwi po odpojeniu siarą. Wtedy możemy być pewni, iż im więcej tych przeciwciał, tym zdrowsze powinny być cielęta.

 

Jak zwracać uwagę na wygląd gospodarstwa? 

Przed wyborem sztuk na opas należy przyjrzeć się oczywiście samej fermie, temu jak wyglądają budynki i jakie panują w nich warunki.

Jak wygląda obejście, czy jest czysto. Ma to na celu zbadanie warunków chowu, które mogą mieć duży wpływ na zdrowotność zwierząt.

Należy pamiętać, że nie ma żadnej różnicy między zwierzętami kupowanymi w ośrodkach skarbu państwa, jak np. Ośrodki Hodowli Zarodowej, a fermami prywatnymi. W każdym z tych miejsc możemy znaleźć zwierzęta bardzo dobrej jakości.

 

Jak wybierać cielęta?

Gdy rolnik ma już informację o gospodarstwie, pojawia się pytanie, na co zwracać uwagę, by wybrać najlepsze sztuki.

Podstawowym kryterium jest wygląd cieląt. Cielęta, które zaraz po obejrzeniu wydają się nam zdrowsze, żywsze, lepiej odkarmione – zazwyczaj powinny spełniać nasze wymagania.

W związku z tym po przybyciu na fermę warto zapytać, czy zwierzęta były niedawno karmione.

Najedzonym cielętom zazwyczaj nie chce się ruszać. Podczas wyboru cielaka powinniśmy sprawdzić podstawowe informacje o nim jak datę urodzenia – najlepiej wybrać kilka sztuk i porównać budowę tych w zbliżonym wieku.

Sprawdzenie karty leczenia danego zwierzęcia da nam mnóstwo informacji o jego stanie zdrowia.

Niektóre nawet ładnie wyglądające sztuki mogą mieć za sobą choroby, z których niedawno się wyleczyły. Jest szansa, iż pojawią się u nich problemy zdrowotne po zmianie środowiska.

Ważną kwestią jest długość okresu odpajania siarą. Gdy farmer poi cielęta przynajmniej 3–5 dni, mamy pewność, iż zostanie im dostarczona odpowiednia ilość przeciwciał. Niektóre fermy stosują bank siary – zabierają cielęta od matek i poją je siarą od starszych krów, od których powinna być lepsza. Optymalnym wiekiem do przeznaczenia cielaka do opasu są 2–3 tygodnie. Wtedy mamy dużą szansę, iż nie pojawią się problemy zdrowotne wraz ze zmianą środowiska i podczas zmiany paszy.

 

Gwarancja

Niestety, żaden hodowca i żadna ferma nie da nam gwarancji, że jego cielęta nie zachorują, gdy przyjadą na nową fermę. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie warunki panują w miejscu docelowego opasu i jaką profilaktykę stosuje zainteresowany rolnik.

Musimy nabyć kilka sztuk „na próbę” i poddać opasowi. Wtedy będziemy wiedzieli, czy te cielęta nadają się na opas w naszym gospodarstwie i czy odpowiada nam miejsce, z którego je kupiliśmy.

 

 

Wybór cieląt do opasu nie jest wcale łatwy. Warto pamiętać, by wybierać zwierzęta zdrowe, żywotne, niewykazujące oznak chorobowych. Warto korzystać ze sprawdzonych źródeł, które mogą poszczycić się dobrymi wynikami w hodowli. Należy unikać tych, na które strach wjechać. Można być też pewnym, że kupno cieląt od handlarza „prosto z samochodu” nie zaowocuje zyskiem.

 

 

żródła: TopAgrar, KalendarzRolników.pl

 

Zaloguj się aby dodać komentarz