Dezynfekcja- ważny element profilaktyki - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
dezynfekcja-wazny-element-profilaktyki
Zdrowie zwierząt jest jednym z ważniejszych czynników decydujących o opłacalności naszej produkcji zwierzęcej w naszym gospodarstwie. Stosowanie programu profilaktycznego znacznie zmniejsza ryzyko zachowania naszych sztuk. Bardzo ważnym elementem tego programu jest dezynfekcja obiektów inwentarskich. Szczególnie ważne znaczenie ma w gospodarstwach z dużą liczbą zwierząt, ponieważ duża koncentracja zwierząt na małym obszarze sprzyja pojawianiu i się i szybkiemu rozprzestrzenianiu się chorób.

Prawidłowa dezynfekcja powinna być przeprowadzana dokładnie i regularnie. Celem tego zabiegu jest niszczenie obecnych w środowisku chorobotwórczych drobnoustrojów, a przez to zmniejszenie wystąpienia zachorowań w naszym stadzie. Dezynfekcję najlepiej przeprowadzić, gdy w budynku nie ma zwierząt, a obornik i resztki paszy zostały usunięte. Znajdujące się w budynku wszystkie ruchome maszyny i sprzęty do obsługi zwierząt należy w miarę możliwości usunąć. Następnie urządzenia te oddzielnie oczyszczamy i dezynfekujemy. Przed dezynfekcją wszystkie powierzchnie budynku (sufit, ściany, podłogi, okna, przewody wentylacyjne) oczyszczamy najpierw mechanicznie, a potem wodą z detergentem. Należy pamiętać, iż wszelkie pozostałości odchodów lub innych resztek ściółki i paszy mogą zmniejszyć skuteczność działania zabiegu.

W praktyce stosuje się dezynfekcję fizyczną i chemiczną. Dezynfekcja chemiczna polega na zastosowaniu środka chemicznego zgodnie z przeznaczaniem. Obecnie na rynku mamy bardzo szeroką gamę środków dezynfekcyjnych. Skuteczność tego rodzaju dezynfekcji zależy od: dokładności z jaką zastosujemy preparat, zastosowanego środka, pH środka, temperatury, twardości wody z jaką zostanie rozmieszany środek oraz czasu oddziaływania środka. Dezynfekując należy pamiętać, że wszystkie powierzchnie porowate (drewno, beton) ograniczają dostęp środka i jego oddziaływanie na nie.

Metody fizyczne dezynfekcji opierają się na zastosowaniu promieniowania UV, promieniowania jonizującego czy wysokiej temperatury. Odkażanie termiczne najczęściej stosuje się w formie opalanie przedmiotów odpornych na działanie ognia (można używać do tego lampy lutowniczej).

Dobry preparat dezynfekcyjny charakteryzuje się: dużą skutecznością, niskim stężeniem, stabilnością roztworu roboczego, niską toksycznością dla człowieka i zwierząt, małym obciążeniem dla środowiska, dobrą rozpuszczalnością w wodzie, wysoką tolerancją na twardość wody i substancje organiczne w dezynfekowanych materiałach, brakiem działania korodującego. Należy pamiętać, że tylko prawidłowo przeprowadzona dezynfekcja, zgodnie z instrukcją będzie skuteczna. Na terenie Unii Europejskiej w obrocie mogą znajdować się tylko preparaty dezynfekcyjne z odpowiednimi numerami zezwoleń i prawidłowym oznakowaniem.

Podczas dezynfekcji zewnętrznych należy zwracać uwagę na pogodę, a w szczególności na siłę i kierunek wiatru. Osoby wykonujące dezynfekcję powinny mieć na sobie odzież ochronną. Podczas mycia i dezynfekcji należy zwracać uwagę na stan budynków, a w szczególności na instalacje elektryczne.

Źródło: miesięcznik bydło, farmer.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz