Jak pomóc bydłu przetrwać upał - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
jak-pomoc-bydlu-przetrwac-upal
Bydło jest gatunkiem, który poci się około 10 razy mniej niż człowiek, przez co jest mało odporne na wysokie temperatury powietrza. Najbardziej optymalne warunki cieplne dla tych zwierząt są, gdy temperatura wynosi między 4 a 10 oC. Temperatura powyżej 25 oC powoduje zmiany metaboliczne u bydła oraz znaczne podwyższenie temperatury ciała, a nawet stres cieplny. Gdy krowy mają podwyższoną temperaturę objawi się to dyszeniem i ślinieniem się zwierząt.

Duże możliwości pomocy zwierzętom w lecie dają nowoczesne obory z zamontowanymi kurtynami w ścianach długich budynków, budynki o wysokich ścianach zapewniających lepszą kubaturę, świetliki i okna uchylne, dachy pokryte izolowanymi materiałami np. płyty warstwowe. Jednak we wszystkich budynkach trzeba zapewnić jak największą wentylację. W budynkach w których otworzenie okien czy świetlików powoduje przeciągi, dobrym rozwiązaniem jest wyjęcie okien i zamieszczenie siatek.

Bydło w czasie upałów ma zmniejszone pobieranie paszy a także przemianę materii co przekłada się na mniejsze przyrosty. Zwiększone obciążenie układy krążenia obniża odporność zwierząt. Ponadto w okresie gdy doskwierają zwierzętom upały pogarsza się jakość pęcherzyków owulacyjnych, a także zaburza się gospodarka hormonalna co powoduje skrócenie rui i mniej widoczne jej objawy a przez to zmniejsza się skuteczność zacieleń.

Schłodzić bydło można także używając wentylatorów szczególnie w starszych budynkach inwentarskich. Wentylatory muszą być co najmniej dwa, ponieważ jeden z nich zaciąga powietrze do budynku , natomiast druga wyciąga powietrze z budynku. Przy niskiej wilgotności powietrza można stosować w oborach zamgławiacze i zraszacze. W oborach poza otwarciem okien należy także otworzyć kalenice, które usprawnią wentylację grawitacyjną. Dobrym sposobem jest też zmniejszenie obsady. Częstsze wymienianie ściółki spowoduje zmniejszenie wilgotności w budynkach.

Niezbędny jest dostęp do poideł najlepiej z przepływem 20l na minutę. Dziennie bydło może wypić nawet 150l wody. Jest do ważne ponieważ tylko dobrze nawodnione bydło pobiera odpowiednią ilość paszy.

Na pastwiskach także musi być dostęp do wody ale i do cienia.

W lecie należy zmienić sposób żywienia. Karmić mniej a częściej. Głównym tego powodem jest zapobieganie zagrzewanie się kiszonki i podawanie paszy na noc gdy jest chłodniej. Ponadto zmniejszyć ilość pasz obj a zwiększyć ilość pasz łatwostrawnych treściwych. By nie doprowadzić do kwasicy stosunek pasz objętościowych do treściwych może wynosić maksymalnie 60:40 w suchej masie. Warto także suplementować potas, ponieważ jest silnie wymywany w czasie upałów. Dawka potasu może wynosić nawet 1% w suchej masie dawki. Należy jednak uważać na wysoki pozom białka ze względu na większe zapotrzebowanie na energię z przemian białkowych w wątrobie.

Źródło: Wieści rolnicze, Farmer.

Zaloguj się aby dodać komentarz